REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Dzikie osiedle

Opublikowano 25 września 2020, autor: Norbert Królik

„Dzik jest dziki, dzik jest zły” – te słowa Jana Brzechwy mieszkańcy osiedla Zawiszy Czarnego w Żarach wsadzają między bajki. Mają swojego dzika, który jest łagodny jak baranek i na osiedlu czuje się jak król.

Wielki dzik spacerował po osiedlu Zawiszy Czarnego w poniedziałek, 21.09.

– Nikogo się nie bał. Zjadał kwiaty z rabat i wywracał śmietniki – opowiada Adam Soból, który na telefonie nagrywał leśnego przybysza.

– Dzikom nie brakuje teraz pożywienia, ale skuszone łatwym łupem z kubłów na śmieci zapuszczają się pomiędzy domy – tłumaczy Michał Szczepaniak, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Lipinki.

Dzik nie przejmował się obecnością przechodzących ludzi. Zrył nawet teren wokół placu zabaw.

Nie zauważyli

– Najbardziej zaskakujące było zachowanie dzieci idących do szkoły. Część z nich zapatrzona w telefony przechodziła tuż obok dzika, nawet go nie zauważając, inni uciekali na drugą stronę ulicy – opowiada A. Soból.

Zwierzę zachowywało się bardzo spokojnie, ale…

– Należy pamiętać, że to jest dzikie zwierzę, które może w każdej chwili poczuć się zagrożone i zaatakować – przestrzega M. Szczepaniak.

Dzik z Zawiszy zdobył sympatię mieszkańców. Odprowadzili go do granic osiedla, a gdy na drodze nie było samochodów, przegonili do lasu.

Napisz komentarz »