REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Społecznicy od kolei i muzeum

Opublikowano 25 września 2020, autor: Piotr Piotrowski

Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich oraz Sławomir Świniuch, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei Ok 1 zostali – ex aequo – Żaganianinami 2019 roku.

Konkurs kapituła Towarzystwa Przyjaciół Żagania rozstrzygnęła w sobotę, 19 września, w Pałacu Książęcym.

 – Otrzymaliśmy w tym roku cztery propozycje do tytułu Żaganianiana 2019, z czego trzech kandydatów nominowaliśmy – panów Świniucha i Łazarza oraz zespół Con Anima Musica. Wybór padł na społeczników, dzięki którym Żagań ma okazję się rozwijać i promować – uzasadnia decyzję Halina Dobrakowska, prezes TPŻ. – A że trudno było rozstrzygnąć, którego z panów zasługi są większe, w tym roku po raz pierwszy w historii konkursu tytuł przyznaliśmy ex aequo.

Kapituła konkursowa podkreślała, że M. Łazarz (był już nominowany do tytułu Żaganianina trzy lata temu) opiekując się  muzeum i terenami poobozowymi, znacznie wykracza poza swoje zawodowe obowiązki.

– Pan Marek udziela się społecznie, oprowadzając wycieczki po dawnych terenach Stalagów Luft III i VIII C, co chwilę wzbogaca muzealne ekspozycje i współpracuje przy nakręceniu w Żaganiu serialu dokumentalnego o lotnikach amerykańskich ze słynnym aktorem, Tomem Hanksem – wymienia Dobrakowska. – Przygotował też wyjątkową uroczystość z okazji 75. rocznicy Wielkiej Ucieczki. Jego działania na rzecz promocji miasta są nieocenione. Dla niego muzeum to drugi dom, gdzie często pracuje po godzinach.

Z kolei S. Świniuch, maszynista i prezes Stowarzyszeniem Miłośników Kolei Ok1, doprowadził do powrotu Żagania na kolejową mapę Polski. Dzięki jego zaangażowaniu i akcji wysyłania kartek, podjętej wspólnie z całym Stowarzyszeniem Miłośników Kolei Ok1, udało się przywrócić połączenie kolejowe Żagania z Warszawą. Miał też zasługi w zabieganiu o remont dworca kolejowego, co roku organizuje kolejowy festyn Loko-Piknik.

Napisz komentarz »