REKLAMA

Samorząd

Wymienimy radnych i burmistrza?

Opublikowano 18 września 2020, autor: jb

Już we wtorek, 22 września, komisarz wyborczy z Zielonej Góry ogłosi decyzję czy i kiedy będzie referendum w sprawie odwołania radnych i burmistrza w Żaganiu.

– Weryfikacja podpisów zebranych w sprawie referendum w Żaganiu zakończyła się w piątek (11.09.). Do tej pory nic nie wskazuje na błędy formalnie – mówi Mateusz Marciniak z Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze. Dyrektor Delegatury KBW w tym tygodniu jest nieobecny. -W przyszłym tygodniu wraca do pracy, we wtorek (22.09.) ogłosi decyzję w sprawie referendum – dodaje M. Marciniak.

Będzie sukces przeciwników burmistrza

Żeby mogło dojść do referendum, komitet musiał uzbierać minimum 1.977 podpisów poparcia od mieszkańców miasta. – Mamy około 2.400 podpisów w sprawie odwołania radnych i 2.500 podpisów w sprawie odwołania burmistrza Andrzeja Katarzyńca. Nawet jeżeli będą jakieś nieścisłości, to podpisów jest nadmiar o ponad 400, więc nie powinno być z nimi problemów- mówi Tomasz Szewczyk z komitetu referendalnego. – Gdyby nieprawidłowe były sprawy formalne związane z referendum, podpisy nawet ni byłyby sprawdzane. Jesteśmy dobrej myśli, po prostu musimy poczekać na oficjalną decyzję – dodaje.

Jeżeli komisarz nie zgłosi już żadnych uwag co do organizacji referendum, będzie się musiało ono odbyć w ciągu 50 dni. Przez to, że referendum musi się odbyć w niedzielę, najpóźniej byłoby to 8 listopada.

– Sami przewidujemy, że najbardziej prawdopodobne terminy to 25 października albo 8 listopada. Wcześniej w listopadzie się nie da,bo akurat na niedzielę przypada święto zmarłych – mówi T. Szewczyk.

21 powodów

Grupa referendalna domaga się odwołania władzy w Żaganiu. Zbierano podpisy osobno w sprawie odwołania radnych oraz burmistrza. Referendum w obu sprawach organizowane będzie jednak tego samego dnia. Może być tak, że w trakcie głosowania mieszkańcy odwołają burmistrza, a radnych nie lub odwrotnie.

Komitet napisał po 21 powodów, przez które chce odwołać radnych i burmistrza. Jest w nich mowa o braku wizji zarządzania miastem, wprowadzenie podwyżek podatków i opłat za wywóz śmieci czy niegospodarność. Zarzuty wobec radnych dotyczą głównie tego, że zagłosowali za podwyżkami swoich diet i to, że zgadzają się z działaniami burmistrza.

Napisz komentarz »