REKLAMA

Samorząd

Zieleń bardziej zielona?

Opublikowano 18 września 2020, autor: bj

Ławki, ścieżki, nowe schody – taki plan na remont zieleni przy Zakopiańskiej mają żarscy urzędnicy.

Wymiana nawierzchni na specjalną – strukturalną i bezpieczną dla drzew, usunięcie zdegradowanej ziemi do głębokości 40 cm i wymiana na mieszankę kamienno-glebową, dodanie ścieżki w miejscu, gdzie przechodnie urządzili sobie skrót. Do tego logiczne skomunikowanie dwóch przejść w rejonie ronda, przy al. Wojska Polskiego. To tylko część prac, jakie zamierzają przeprowadzić urzędnicy w parku u zbiegu ul. Zakopiańskiej i al. Wojska Polskiego. Park czeka też rozbiórka schodów przy ul. Zakopiańskiej w kierunku Żagańskiej, sąsiadujących z barem. Argument jest taki, że ich konserwacja i utrzymanie zimą powodują koszty. Dlatego w tym miejscu pojawi się skarpa. Przy pozostałych schodach zamontowane będą balustrady. W parku ścieżki będą o wiele szersze, będą mieć od 2,5 do 3 metrów. Część ławek ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok nich zaplanowane zostały miejsca na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Pomiędzy drogą a chodnikiem pojawią się bariery bezpieczeństwa.

Czy to pierwsza potrzeba?

– Modernizacja zieleni publicznej jest na etapie opracowania dokumentacji projektowej i kosztorysu. Zmiany polegać będą na położeniu nowych tras dla pieszych oraz wymianie istniejących ławek i koszy na śmieci – informuje Edyta Nawrot z Urzędu Miasta w Żarach.

Równocześnie w tym rejonie, czyli w parku przy Szkole Muzycznej, prowadzona jest druga inwestycja w ramach zadania „Inwestujemy w zielone Żary”.

– Tu wykonawcą jest firma „Taxus” Małgorzaty Grun z Ochli. Wynagrodzenie wynosi 41 tys. zł. Inwestycja polega na wykonaniu nasadzeń roślin kolekcyjnych i miododajnych – dorzuca E. Nawrot.

– Znam dobrze to miejsce z racji mojej pracy w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej. Oczywiście ławki, schodki są w kiepskim stanie. Tak jak w całym mieście przydałyby się też stanowiska do przewijania dzieci. Pytanie tylko, czy to najpotrzebniejsze inwestycje – ocenia Anna Słodkowska, radna miejska.

Napisz komentarz »