REKLAMA

Samorząd

We wrześniu bez kar

Opublikowano 18 września 2020, autor: jb

Do końca września nie ruszą kontrole śmieci w Żaganiu. Tak zapewnia prezeska Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Robót Drogowych.

Nowa ustawa od września nakłada na wszystkich obowiązek segregacji śmieci. To, czy dobrze to robimy, ma sprawdzać firma odbierająca śmieci. Jeżeli uzna, że segregacja nie jest prawidłowa, poinformuje urzędników, a oni mogą nałożyć na mieszkańca karę. W Żaganiu stawka za osobę w rodzinie wynosi 25 zł miesięcznie. Jeżeli zostanie potwierdzone, że ktoś nie segreguje, Urząd Miasta może nałożyć karę w wysokości 50 zł za osobę w rodzinie.

– Jesteśmy ciągle w fazie przygotowawczej do wprowadzenia tych kontroli. Wrzesień to jest dla nas okres przejściowy. Do końca miesiąca dla mieszkańców będą upomnienia. Nawet jak nasi pracownicy zwrócą komuś uwagę, że źle segreguje, to nie będą to kary finansowe, chyba że ktoś to robi uporczywie albo wcale nie zamierza segregować – mówi Barbara Baranowska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Robót Drogowych.

Póki co, wszystkich obowiązuje podział śmieci na 5 frakcji (papier, plastik z tworzywami sztucznymi, szkło, biodegradowalne i zmieszane).

– Teoretycznie to, jak segregować, wiadomo już od bardzo dawna, ale system raczkuje włącznie z samymi przepisami – przyznaje B. Baranowska. – Problem może być wtedy, kiedy my pojedziemy ze śmieciarką i do komory, do której możemy zabrać tylko plastik, zabierzemy coś innego, bo ktoś nie posegregował. Gdy wysypiemy to w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Marszowie, oni mogą nam odrzucić na przykład całe 10 ton śmieci, a to się nikomu nie opłaca – tłumaczy prezes.

Prawdziwe kontrole powinny ruszyć w październiku.

– Gdy rozpoczniemy formalne kontrole w spółdzielniach, wspólnotach, to poprosimy o spotkania z ich przedstawicielami. Zaprosimy ich na taką kontrolę, żeby wiedzieli, jak to wygląda. Nam zależy, żeby się ludzie uczyli, a nie żeby wszystkich od razu karać – zapewnia B. Baranowska.

Napisz komentarz »