REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Cmentarzysko pod Dino

Opublikowano 18 września 2020, autor: jb

Grobowce z epoki żelaza znaleziono podczas budowy sklepu sieci Dino przy ul. Nowogródzkiej w Żaganiu.

Grobowce znajdują około 50 cm pod powierzchnią gleby, są głębokie na ok. 60 cm. Znaleziono tu fragmenty z kultury łużyckiej, grupy Białowickiej z okresu wczesnej epoki żelaza. Datowane są na lata 800-650 przed naszą erą.

– Już na etapie planowania inwestycji w tym miejscu było wiadomo, że takie znaleziska mogą wystąpić, bo odkryto je przed laty przy budowie firmy na sąsiedniej działce. Wiadomo było, że jest tutaj stoisko archeologiczne, choć nie było to nic pewnego – mówi archeolog Bartosz Józwiak, przedstawiciel Uniwersytetów Gdańskiego i Warszawskiego. Na zlecenie sieci „Dino” prace prowadzi tu firma „Archeotyp”.

Do przebadania jest działka o powierzchni ok. 27 arów. Jak szacują archeolodzy, na tym obszarze może się znaleźć nawet do 100 grobowców.

– Na ten moment odkryliśmy ich około 20. Do tej pory wszystko wskazuje na to, że główna część cmentarzyska znajduje się najbliżej drogi głównej przy ul. Nowogródzkiej – dodaje B. Józwiak.

W grobowcach są urny ze szczątkami, ceramiczne naczynia, do których wkładano pokarmy dla zmarłych, ale też popielnice albo szpile do przypinania damskich ubrań.

– Trzeba przyznać, że to cmentarzysko jest bardzo bogate. W jednym grobie znaleziono nawet 27 naczyń. Prace potrwają około 1,5 miesiąca – dodaje B. Józwiak.

Przy oczyszczaniu terenu pracują członkowie Żagańskiego Stowarzyszenia Ratowania i Ochrony Zabytków oraz Stowarzyszenia Małomickie Podziemie.

– Znajdowane rzeczy trafiają do Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Całkowite ich opracowanie potrwa około 1,5 roku. Gdyby ktoś z okolicznych mieszkańców znalazł kiedyś podobne naczynia lub szczątki u siebie podczas prac np. w ogródku, to będziemy wdzięczni, jeżeli udostępni je nam do opisania. Można je też przekazać do muzeum w Żaganiu – dodaje B. Józwiak.

Prace archeologiczne opóźnią, ale nie wstrzymają budowy sklepu.

– Opóźnienie może potrwać około 2 miesięcy. Otwarcie sklepu przesunie się na przyszły rok – dodaje. B. Józwiak.

Napisz komentarz »