REKLAMA

Kultura, Oświata

Była dyrektorka z wyrokiem

Opublikowano 18 września 2020, autor: bj

Kara grzywny za ujawnienie danych osobowych dla byłej dyrektorki Lubskiego Domu Kultury.

Wyrok w sprawie byłej dyrektorki Lubskiego Domu Kultury zapadł 3 września, w trybie nakazowym, bez udziału stron.

– Maria Ł. skazana została na grzywnę w wysokości 1 tys. 500 zł, do tego została obciążona kosztami w wysokości 220 zł – informuje Dariusz Szczygieł, wiceprezes Sądu Rejonowego w Żarach.

  Przypomnijmy. Sprawa swój początek ma w lutym 2019 r., kiedy po koncercie zespołu „Farben Lehre” do Urzędu Miasta wpłynęła skarga mieszkańca Lubska. Podpisał się pseudonimem „Teodor W.” Zarzucił dyrekcji LDK, że po imprezie został bałagan wokół budynku.

Dyrektorka postanowiła sprawdzić, kto jest „Teodorem W.” i przeanalizowała monitoring. Wyniki swojego „śledztwa” zaprezentowała na Facebooku, informując, że Teodorem W. jest Kawaler Orderu Uśmiechu. Komentarze pod postem dyrektorki jednoznacznie wskazały, że „Teodor W.” to były dyrektor LDK, Lech Krychowski.

Po opublikowaniu przez dyrektorkę postu L. Krychowski napisał skargę dotyczącą ujawnienia jego danych osobowych. Argumentował, że kamery służą do ochrony mienia przed wandalami i w związku z tym użycie jego danych było naruszeniem prawa.

Za zasadną skargę uznali radni miejscy i prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który  udzielił dyrektorce upomnienia. Prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.

– Jeżeli którakolwiek ze stron się odwoła, rozpocznie się normalny proces -zastrzega D. Szczygieł.

 

Co zniknęło z magazyny?

To jednak nie są jedyne kłopoty byłej dyrektorki. Prokuratura Rejonowa prowadzi wszczęte z końcem lipca śledztwo, które dotyczy przekroczenia uprawnień poprzez bezprawne rozporządzenia mieniem należącym do LDK. Śledczy zajęli się tą sprawą po tym, jak dostali zawiadomienie z lubskiego Urzędu Miasta. Urzędnicy informowali w nim, że z magazynu LDK wywieziono m.in. poduszki, stoły, panele.

Napisz komentarz »