REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Szczepionki nie dla wszystkich

Opublikowano 18 września 2020, autor: M. Kozarowicz

Żarski Urząd Miasta zrefunduje szczepienia przeciwko grypie jedynie 822 osobom powyżej 65 roku życia. Choć mieszkańców w tym wieku jest ponad 7 tysięcy. Pozostali za szczepionki będą musieli sami zapłacić.

Tylko część seniorów z Żar będzie mogła liczyć na darmowe szczepionki. Obowiązywać będzie zasada – kto pierwszy, ten lepszy. Ale i tak będą musieli na nie jeszcze poczekać. W aptekach na razie trafiają się pojedyncze sztuki, ale nie ma jeszcze szczepionek, które w imieniu miasta zamówiło Centrum Medyczne Eskulap. To właśnie z tą przychodnią urzędnicy podpisali umowę na realizację darmowych szczepień dla seniorów.

– Za wykonanie jednego szczepienia przeciwko grypie miasto płaci realizatorowi 45 zł brutto – mówi Edyta Nawrot z Urzędu Miasta w Żarach. – Kwota obejmuje zakup szczepionki, kwalifikacyjne badanie lekarskie, koszt podania szczepionki, koszt iniekcji i akcji promocyjnej – dodaje urzędniczka.

Tylko dla 822 seniorów

W Żarach mieszka ponad 7 tys. osób powyżej 65 roku życia (według GUS – 7 tys. 295 osób), ale miasto zapłaci tylko za część szczepień. Łącznie pieniędzy na szczepionki starczy dla 822 mieszkańców. Szczepienia zaczną się pod koniec września, kiedy w hurtowniach pojawią się szczepionki.

– Szczepionek nie ma w hurtowaniach, musimy czekać – wyjaśnia Patryk Stankiewicz z Centrum Medycznego Eskulap.

Szczepionek próżno też szukać w aptekach.

– Na razie dostajemy tylko pojedyncze sztuki. Klienci często o nie pytają, zainteresowanie jest dużo większe niż w poprzednich latach – mówi Daria Wielogórska-Rutka, kierownik Apteki Targowej w Żarach. – W tym roku, ze względu na epidemię, ceny zostały ustalone przez rząd. W każdej aptece muszą kosztować tyle samo.

I tak szczepionka „Influvac Tetra” w aptekach będzie kosztować 37,50 zł bez refundacji. Kobiety w ciąży zapłacą 24 zł.

Druga ze szczepionek dostępnych na naszym rynku – „Vaxigrip Tetra” – kosztuje 45,76 zł bez refundacji. Dla osób po 65 roku życia jej cena spada do 22,88 zł, zaś dla osób, które skończyły 75 lat, będzie darmowa.

Jest też szczepionka dedykowana dzieciom i bez refundacji. Kosztuje aż 95,73 zł.

– „Fluenz Tetra” to aerozol do nosa. Szczepionka jest refundowana dla dzieci w wieku 3-5 lat jej cena dla tej grupy wiekowej wynosi 47,87 – wyjaśnia aptekarka

Napisz komentarz »