REKLAMA

Komunikacja

Autostrada w budowie

Opublikowano 18 września 2020, autor: bj

Na dwóch odcinkach budują przejścia dla zwierząt, rozbierają wiadukty i nawierzchnie. Trzeci czeka na wybór wykonawcy.

Do 12 października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedłużyła składanie ofert w przetarg na przebudowę trzeciego odcinek autostrady – od Iłowej do granicy województwa.

Na odcinku Olszyna – Golnice (na wysokości Bolesławca) ma powstać autostrada zamiast tej, która jest nią tylko z obiegowej nazwy. Chodzi o fragment, który zaczyna się 4 km przed zjazdem w kierunku Iłowej, a kończy się na pograniczu województw lubuskiego i dolnośląskiego.

W ramach inwestycji będzie budowa południowej nitki drogi nr 18, dróg dojazdowych, modernizacja węzła Iłowa oraz infrastruktury technicznej, czyli np. przejścia dla zwierząt. Zakończenie robót w 2023 roku.

Wbili łopatę

W tej chwili łopaty zostały już wbite na pierwszych dwóch odcinkach. Na pierwszym – od granicy państwa do 2 kilometra za węzłem Żary Zachód (tak będzie się nazywał dotychczasowy węzeł Królów) zakończenie robót planowane jest w II połowie 2023 r. Wykona je firma Strabag  za ponad 180 mln 500 tys.zł.

Fragment od węzła Królów Żar do Iłowej ma zostać oddany w drugiej połowie 2022 r. Tu pracuje PBDiM Kobylarnia oraz Mirbud. Przebudowuje istniejący węzeł, zbuduje wiadukty, trzy przejścia dla zwierząt, most i przejście pod autostradą. Koszt prac to 254 mln 146 tys. 400 zł.

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na ostatni kawałek – od granicy województwa do węzła Golnice.

Przypomnijmy – drogę wybudowali Niemcy w latach 30. XX wieku. Była częścią autostrady Berlin ? Wrocław. Modernizacja ciągnie się od 2004 roku, kiedy do istniejącej drogi dobudowana w 2006r. została równoległa jezdnia północna.

Napisz komentarz »