REKLAMA

Samorząd

Remont za 10 baniek

Opublikowano 11 września 2020, autor: Norbert Królik

Takiego rozmachu to żarscy urzędnicy jeszcze nie mieli. Zburzenie i odbudowa od nowa ulicy Zielonogórskiej będzie kosztowało mieszkańców Żar około 10 mln zł.

Takiego remontu w Żarach nie było. Jedna z najważniejszych i i zarazem najlepszych pod względem jakości ulic w mieście została doszczętnie rozebrana, a w jej miejsce powstaje dużo węższa i o gorszych parametrach uliczka. A to wszystko za ponad 10 mln zł. Burmistrzowi i urzędnikom z łatwością przychodzi dokładanie kolejnych milionów do inwestycji, w końcu nie wyciągają kasy z własnego portfela. Początkowo przebudowa ulicy Zielonogórskiej miała kosztować 7,5 mln zł – tak wynikało z postępowania przetargowego, które wygrała firma Tandem z Żagania. Inwestycja miała zakończyć się w listopadzie 2019 roku.

Później i drożej

Teraz okazuje się, że koszt remontu przekroczy 10 mln zł, a zakończy się w 2021 roku.

– Od samego początku mówiłem, że to niepotrzebny remont. Tylu ludzi w błocie musi chodzić do swoich domów w Żarach, bo nie ma utwardzonych dróg, a tutaj takie pieniądze idą na remont ulicy, która była w dobrym stanie – uważa Piotr Czerwiński, radny SLD.

Radny odrzuca również argumenty o dofinansowaniu i o konieczności przebudowy kanalizacji deszczowej.

– Co to za dofinansowanie, jak i tak z budżetu musimy wydać ponad 6 mln zł, które mogłyby być przeznaczone na bardziej pilne remonty, jak choćby remont ul. Sportowej – uważa P. Czerwiński.

Rosną długi miasta

To wszystko w sytuacji, gdy Danuta Madej, burmistrz Żar, zadłuża coraz bardziej miasto. Burmistrz chce w tym roku wziąć 18 mln 600 tys. kredytu. Część z pożyczonych pieniędzy pójdzie na remont ul. Zielonogórskiej. Łączne zadłużenie na koniec tego roku ma przekroczyć 56 mln zł.

Remont ul. Zielonogórskiej łączy się również z ogromnymi utrudnieniami dla mieszkańców, którzy muszą nadrabiać kilometry, żeby dojechać do domów, szkół czy pracy. Urzędnicy ciągle się zastanawiają, czy dla ruchu samochodowego otworzyć fragment ul. Poznańskiej od al. Jana Pawła II do ul. Skarbowej. Na razie mogą tamtędy jeździć tylko samochody służb oraz Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.

Kamera na Drzymały

Cierpliwość stracili już mieszkańcy ul. Drzymały, którzy zagrozili zablokowaniem ulicy, jeżeli urzędnikom nie uda się zmniejszyć natężenia ruchu na ich uliczce i nie powstrzymają ruchu samochodów ciężarowych. To przez ich uliczkę poprowadzony jest objazd na czas remontu ul. Zielonogórskiej.

– Dostaliśmy odpowiedź z urzędu, że zostanie założona kamera, która ma wychwytywać samochody ciężarowe wjeżdżające na naszą ulicę i że będą częstsze patrole policji. Dajemy urzędnikom dwa tygodnie, jeżeli te działania nie przyniosą oczekiwanego skutku, będziemy blokowali drogę – mówi Adrian Jaworski, żarski radny z PiS.

W poniedziałek (14.09) na ul. Zielonogórską ma wrócić firma Tandem, która przerwała remont w związku z koniecznością wykonania dodatkowych prac przy przebudowie kanalizacji deszczowej. Koszt dodatkowych prac to 1,4 mln zł.

Napisz komentarz »