REKLAMA

Wasze sprawy

Nie chcemy płacić za innych!

Opublikowano 11 września 2020, autor: jb

Porównaliśmy ceny śmieci we wszystkich gminach w naszym regionie. Segregować muszą już wszyscy, poza jednym wyjątkiem – gminą wiejską Żary.

Od września segregacja śmieci jest obowiązkowa. Na tych, którzy tego nie robią we właściwy sposób, urząd miasta lub gminy może nałożyć karę.

Najbardziej skomplikowany system opłat za odbiór śmieci ma gmina Łęknica. Jej mieszkańcy płacą też najwięcej. Ci, których mieszkanie lub dom nie przekracza 200 mkw. powierzchni, płacą po 30 zł za osobę w rodzinie miesięcznie. Opłata w przypadku większych domów naliczana jest na podstawie zużycia wody i wynosi 10 zł za kubik, a kara za niesegregowanie – 20 zł za kubik.

– Wybór takiej metody wynikał z rozbieżności pomiędzy liczbą faktycznych mieszkańców w danym domu a liczbą podaną w deklaracjach śmieciowych. Łęknica to małe miasto, ludzie wiedzą, że często w takich dużych mieszkaniach przebywają obcokrajowcy, którzy w ogóle nie są zgłaszani do opłat śmieciowych, choć śmieci produkują. Z tego powodu, opłata za śmieci naliczana jest na podstawie ilości zużytej w mieszkaniu wody – tłumaczy Sylwia Małecka, specjalista ds. gospodarki odpadami Urzędu Miasta.

Zachęcić do segregowania

Gminy przy ustalaniu opłat za śmieci musiały określić też wysokość kary. Ustawa zakłada, że może to być najmniej dwukrotność, a najwięcej czterokrotność stawki. Zdecydowana większość gmin przyjęła najmniejszą możliwą karę, czyli dwukrotność opłaty. Wyjątkiem jest gmina Brody, gdzie opłata za wywóz śmieci wynosi 23 zł za osobę w rodzinie, a kara, gdy tego robić nie będziemy, wyniesie 69 zł za osobę.

– Jednak proces nałożenia kary wcale nie jest taki prosty – tłumaczy wójt Ryszard Kowalczuk. – Dopiero jak firma, która odbiera śmieci, udokumentuje zdjęciami to, że ktoś nie segreguje, przekazuje nam sprawę. My wszczynamy postępowanie administracyjne. Powiadamiamy o tym właściciela nieruchomości lub zarządcę. Właściciel ma prawo odnieść się do tej sytuacji, odwołać. Wszystkie pisma musimy wysyłać za potwierdzeniem odbioru, więc gdy sprawa z nałożeniem kary się przeciągnie, koszty poniesione przez gminę mogą być wyższe niż kara. W dodatku karę można nałożyć na miesiąc, więc jeżeli kolejny raz będzie udokumentowane, że ktoś nie segreguje, to procedurę trzeba będzie powtórzyć. Dlatego stawkę kary ustaliliśmy na 69 zł za osobę w rodzinie, żeby ludzi zachęcić do segregowania – dodaje wójt.

Po staremu

W odmiennej sytuacji jest gmina Żary. Dla jej mieszkańców na razie nic się nie zmienia. Gmina pod koniec ubiegłego roku w przetargu wyłoniła odbiorcę śmieci. Umowę podpisano na rok.

– Szczególnie po tym, gdy głośno o cenach za śmieci zrobiło się w Żarach, nasi mieszkańcy zaczęli dzwonić  i pytać, czy ich to też dotyczy. Wszystkich uspokajamy, że na razie tego nie odczują. U nas nadal obowiązują stawki 17 zł za osobę w rodzinie przy śmieciach segregowanych i 34 zł przy zmieszanych. Mieszkańcy nie muszą składać żadnych nowych deklaracji – mówi Edyta Ciecierska, kierownik referatu gospodarki nieruchomościami i środowiska Urzędu Gminy. – Na pewno do końca roku te stawki się nie zmienią. Jesteśmy dopiero na etapie przygotowań do kolejnego przetargu, będziemy go ogłaszać po 14 września. Nowe stawki za odbiór śmieci czy częstotliwość tej usługi radni dopiero będą ustalać po rozstrzygnięciu przetargu. Nowa umowa obowiązywać nas będzie od stycznia – dodaje

Większość gmin rozstrzygnęła przetargi wcześniej i nowe stawki wprowadziła nawet na początku roku.

– Początkowo wszystkie gminy miały czas na dostosowanie się do nowych przepisów do września. Przez epidemię koronawirusa ten czas wydłużono do końca roku i my z tej możliwości skorzystaliśmy – dodaje E. Ciecierska.

 

 Pilnować sąsiada

Odpowiedzialności za to, że sąsiad nie segreguje śmieci, boją się najbardziej mieszkańcy dużych osiedli.

-U nas wspólnota jest na jeden blok. Nigdy nie było pergoli i teraz też jej nie stawialiśmy. Mamy pojemniki, ale co z tego, skoro już nam śmieci podrzucają. Nawet niektórzy mieszkańcy otwarcie mówią, że oni segregować nie będą. To, jak to jest, ja mam pilnować sąsiada, żeby potem nie musieć płacić kary? Urząd Miasta powinien coś z tym zrobić, bo co to za prawo, które stosuje odpowiedzialność zbiorową – mówi pan Ryszard, mieszkaniec pojedynczego bloku przy ul. Szprotawskiej w Żaganiu. -My mamy zamykaną pergolę, ale co z tego, skąd mam wiedzieć czy w trakcie kontroli nie okaże się, że coś tam jest źle posegregowane? Mamy wszyscy z bloku w jednym czasie śmieci wyrzucać, żeby mieć pod kontrolą, czy coś jest posegregowane ? – dodaje Zenon Czerwiński, mieszkaniec osiedla przy Szprotawskiej. -Szczególnie osoby starsze boją się kar za złe segregowanie, bo 50 zł za osobę to dużo pieniędzy. U nas jest problem z własnością działki, pergoli nie można rozbudować. Kubły do segregowania stoją już pod pergolą. Sama widziałam, jak wieczorami, jak podjeżdżają ludzie samochodami i wyrzucają tu śmieci. Ja nie wiem, czy segreguję idealnie, ale się staram. Za kogoś kary nie chciałabym płacić – dodaje pani Eugenia, również mieszkanka ul. Szprotawskiej.

Trochę łatwiej jest zorganizować miejsce do wyrzucania śmieci w mniejszych wspólnotach.

-Postawiliśmy na zamykane pergole, żeby nie było właśnie sytuacji z podrzucaniem śmieci, nasi lokatorzy nie chcą płacić kar. To nie jest tak, że od stycznia wszyscy idealnie segregowali, czasami do tej pory dzwonią i pytają, co, gdzie powinni wyrzucić – mówi Beata Kępska, właścicielka biura „Alfa” Nieruchomości, która prowadzi wspólnoty także w Żaganiu. -O tym kiedy formalnie ruszą kontrole w mieście jeszcze nie wiemy. W miejscach gdzie mieszka kilka rodzin, najlepiej sprawdziłyby się worki przypisane np. numerem do konkretnego użytkownika i już po worku wiadomo byłoby, kto źle segreguje. Na razie jednak nikt takich rozwiązań nie organizuje – dodaje

Gmina/Miasto Opłata za jedną osobę w rodzinie miesięcznie Wysokość kary za jedną osobę w rodzinie
Łęknica 30 zł lub 10 zł za 1 metr sześcienny zużytej wody 60 zł lub 20 zł za metr sześcinny zużytej wody
Trzebiel 26 zł 52 zł
Lubsko 25 zł 50 zł
Jasień 245zł 50 zł
Tuplice 25 zł 50 zł
Miasto Żary 24 zł 48 zł
Lipinki Łużyckie 24 zł 48 zł
Brody 23 zł 69 zł
Przewóz 20 zł 40 zł
Gmina Żary 17 zł za śmieci segregowane, 34 zł za śmieci zmieszane ——–
Gmina/Miasto Opłata za jedną osobę w rodzinie miesięcznie Wysokość kary za jedną osobę w rodzinie
Gozdnica 28 zł 56 zł
Szprotawa 27 zł 54 zł
Miasto Żagań 25 zł 50 zł
Iłowa 25 zł 50 zł
Małomice 25 zł 50 zł
Wymiarki 25 zł 50 zł
Gmina Żagań 22 zł 44 zł
Niegosławice 20 zł 40 zł
Brzeźnica 19,40 zł 38,80 zł
Napisz komentarz »