REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Gdzie po prawdziwka?

Opublikowano 18 września 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Każdy gatunek ma swój ulubiony las.

– Na wschód od Żar rozciągają się lasy przy Złotniku –  mówi Michał Szczepaniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki. – To w zdecydowanej większości suchobory sosnowe, czyli lasy dobre dla podgrzybków.

A gdzie najlepiej szukać króla grzybów – prawdziwka?

– Prawdziwek jest nieobliczalnym grzybem. Chyba każdy znalazł jakiegoś w miejscu, gdzie się go nie spodziewał. Szczególnie lubi lasy mieszane, które w naszej okolicy rosną wokół Olbrachtowa.

W Zielonym na bogato

Zielony Las to najbogatszy lasy w regionie.

– Lasy liściaste to dobre warunki do wzrostu takich grzybów jak kozaki czy właśnie prawdziwki – wyjaśnia leśniczy.

A jeżeli ktoś szczególnie lubi maślaki albo kurki, powinien szukać młodników.

– Młodniki to lasy 20-30 letnie. Dużo takich borów znajdziemy na północno-zachodniej flance leśnictwa, czyli w okolicach Olszyny i Trzebiela – zdradza M. Szczepaniak.

Kiedy do lasu?

Grzyby najlepiej zbierać rano. Po pełni księżyca czy w nowiu?

– Co to tego krąży wiele legend. Sprawdza się chodzenie na grzyby kilka dni po deszczu. Kończy się ostatni wysyp grzybów, musimy poczekać, aż znów popada, wtedy będziemy mogli się spodziewać kolejnego – zdradza leśniczy.

Uważaj na mandat

Podczas grzybobraniowych uniesień warto mieć też głowę na karku. Za wjazd do lasu, straż leśna może wystawić nam 500 zł mandatu.

– W leśnictwie mamy kilka parkingów leśnych, na których można spokojnie zostawić samochody. Parkować można też wzdłuż dróg publicznych – podpowiada leśniczy.

Napisz komentarz »