REKLAMA

Gospodarka

Boją się drugiej fali

Opublikowano 18 września 2020, autor: Piotr Piotrowski

Firmy z powiatu żagańskiego łapią oddech po pierwszej fali pandemii. I boją się nadejścia drugiej. – Jeśli rząd znowu wprowadzi obostrzenia, 80 procent branży padnie – mówi Zbigniew Czmuda, właściciel hotelu i restauracji w Wiechlicach.

Właściciele hoteli w powiecie żagańskim leczą rany po wiosennym lockdownie.

– Większość wesel została przeniesiona na kolejny rok, inne odbyły się w mocno okrojonym wymiarze – mówi Halina Okapiec, współwłaścicielka hoteli w Żaganiu i w Żarach. – Nie mieliśmy spotkań biznesowych, eventów, wycieczek. Do dziś zwracamy zaliczki z tego tytułu. W wakacje straty powetowaliśmy sobie wynajmując Narodowemu Funduszowi Zdrowia jeden z hoteli na izolatorium. Zarabialiśmy, gdy było pełne. Teraz przebywa w nim jedna osoba, dokładamy do tego interesu. Liczymy, że straty odbijemy sobie w przyszłym roku.

Lepszych czasów wypatruje Zbigniew Czmuda, właściciel hotelu i restauracji w Wiechlicach.

– Sytuacja poprawiła się jedynie na tyle, że zarabiam na utrzymanie pracowników i budynków – mówi. – Mimo to, mam obawy, co przyniosą najbliższe miesiące. Jeśli jesienią nadejdzie druga fala pandemii i rząd wprowadzi kolejne restrykcje, 80 procent branży turystycznej zbankrutuje. Nie potrzeba wiele, aby nas dobić.

Mniej zamówień

Kiepska sytuacja jest w żagańskiej Galwanizerni.

– Jest beznadziejnie, nasi niemieccy kontrahenci zmniejszyli produkcję samochodów, przez co straciliśmy znaczną ilość zamówień. W tym tygodniu umowę wypowiedział nam koncern produkujący auta marki Fiat – mówi Ryszard Chodorowski, prezes firmy zatrudniającej ok. 80 osób. – Spodziewamy się pod koniec roku upadłości wielu firm w branży motoryzacyjnej, dla której głównie świadczymy usługi. To może spowodować zmniejszenie zatrudnienia w naszej spółce.

W kwietniu, w zatrudniającej około 100 osób żagańskiej firmie Tandem z branży budowlanej, wszyscy pracownicy zostali wysłani na tzw. postojowe. Obecnie pracują na normalnych warunkach. Henryk Jung, członek zarządu spółki, przyznaje, że od wybuchu pandemii firma nie zyskała żadnego nowego kontraktu.

– Bazujemy na tych, które podpisaliśmy przed lockdownem. Przetrwamy tylko dzięki kontraktowi z firmą Swiss Krono, dla której wybudujemy terminal. Wznowiliśmy też prace przy ul. Zielonogórskiej w Żarach – mówi Jung. – Znacznie spadła ilość przetargów, jakie ogłaszają samorządy. A jesienią może być jeszcze gorzej.

– Wróciliśmy do dwóch zmian, robimy wszystko, aby przywrócić trzecią, mimo niższych niż rok temu obrotów – mówi Aneta Szczepocka-Walas, dyrektor zakładu Kietzmann Coatings i wiceprezes Galvaniki. – Pracujemy nad pozyskaniem nowych klientów, niekoniecznie z branży motoryzacyjnej.

Pełną parą idzie za to produkcja w żagańskiej firmie budowlanej Probet – Dasag.

– Powoli wszystko wraca do normy. Nie narzekamy na zamówienia.  – mówi Helena  Burczyńska-Ardelli, członek zarządu spółki Probet Dasag.

Bez wsparcia miasta

Kryzys przetrwał również Poltops – żagańska firma z branży wełnianej i ogrodniczej.

– Uniknęliśmy zwolnień dzięki sprzedaży naszych produktów w internecie – mówi Emil Senska, prezes spółki. – Sprzedajemy czesankę wełnianą i nawozy organiczne. Obecnie przybywa zamówień. Szkoda, że w tych najgorszych miesiącach nie dostaliśmy konkretnego wsparcia od władz Żagania.

Paweł Giza, właściciel żagańskiej cukierni i piekarni, przyznaje, że to najtrudniejszy okres w historii jego działalności.

– Mniej imprez, komunii i wesel oznacza mniej tortów i ciast. Nasza branża mocno ucierpiała i dalej cierpi. A jeśli pandemia uderzy drugi raz jesienią, będzie jeszcze gorzej – mówi.

Giza jako przedstawiciel stowarzyszenia Platan, skupiającego ponad 20 firm w regionie, wiosną prosił burmistrza i radnych o większe wsparcie dla firm, które odczuły pandemię. Burmistrz nie zgodził się na umorzenie podatków od nieruchomości i transportu, a jedynie – odroczenie do końca października tego roku.

– Za miesiąc będziemy musieli te odroczone podatki uregulować, więc trudno to nazwać realną pomocą. Ciągle czekamy na nowe decyzje władz w sprawie większego wsparcia dla żagańskich firm – kwituje Giza.

Napisz komentarz »