REKLAMA

Kultura, Oświata

Nie stać ich

Opublikowano 11 września 2020, autor: Piotr Piotrowski

Nad likwidacją Szkoły Podstawowej w Wichowie zastanawia się wójt gminy Brzeźnica. – Szkoła stanie się prywatna. Będzie ją prowadzić stowarzyszenie – mówi Jerzy Adamowicz.

Czy szkoła podzieli los tej w Jabłonowie? J. Adamowicz wylicza, że rocznie utrzymanie podstawówki w Wichowie kosztuje gminę ok. 1 mln zł. 

– Będziemy mieli problemy, jak spiąć wydatki na oświatę – mówi wójt. – Nie jesteśmy w stanie pociągnąć w przyszłym roku wszystkich trzech szkół w gminie – w Chotkowie, Brzeźnicy i Wichowie. Przyszedł czas, żeby podjąć decyzję, co dalej z naszą oświatą. Tak naprawdę, możemy przyjąć wszystkie dzieci z gminy w jednej szkole, dopchać na maksa.

Wójt zdradza, że myśli o likwidacji najmniejszej szkoły w gminie – w Wichowie. Zapewnia jednak, że dalej będzie funkcjonować – jako niepubliczna.

– Spodziewam się protestów rodziców. Obecnie rozmawiamy ze Stowarzyszeniem Wzgórza Dalkowskie o przejęciu tej szkoły. Nie wiem, jaka będzie decyzja Lubuskiego Kuratorium Oświaty – zastrzega wójt. – Gdyby szkołę przejęło stowarzyszenie, co roku przekazywalibyśmy mu ok. 300-400 tys. zł subwencji oświatowej. Odeszłyby nam pozostałe koszty, jakie ponosimy, czyli ok. 600 tys. zł.

Wójt dodaje, że drugi wariant to reorganizacja gminnej sieci szkół i pozostawienie w Wichowie tylko oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3.

Napisz komentarz »