REKLAMA

Samorząd

Inwestycje po brzeźnicku

Opublikowano 11 września 2020, autor: Piotr Piotrowski

Blisko 40 tys. zł urzędnicy wyrzucili w błoto. Tyle bowiem kosztował projekt budowy świetlicy w Brzeźnicy, który trafi do kosza. Urząd Gminy nie ma 4 mln zł na jej budowę i… planuje remont starej.

O remont świetlicy przy ul. Zielonogórskiej mieszkańcy proszą od kilku lat. Budynek został zamknięty ze względu na zły stan techniczny. Gmina wykonała projekt budowy nowej. Kosztował 39 tys. zł. Kosztorys całej inwestycji opiewa na 4 mln zł. Wójt Jerzy Adamowicz tłumaczy, że gmina jest zbyt biedna, aby wysupłać taką kwotę, nawet budując świetlicę etapami, przez kilka lat.

– Z tytułu mniejszych wpływów z podatku dochodowego nasz budżet uszczupli się do końca roku o ok. 200 tys. zł. Do tego dochodzą podwyżki dla nauczycieli, przy jednoczesnym braku zwiększenia rządowej subwencji – tłumaczy.

Na środowej sesji Rady Gminy (9 września) radni nie kryli oburzenia. Wytykali wójtowi, że najpierw planował budowę świetlicy, a teraz chce modernizować starą.

Masakra!

Radny Maciej Jastrząb proponował, aby budowę świetlicy realizować etapami, a pieniądze na to przeznaczyć z rządowej puli antykryzysowej. Chodzi o 500 tys. zł, które gmina dostała na inwestycje.

– Z tej kwoty część pójdzie na adaptację strychu w szkole w Chotkowie na świetlicę oraz remont hydroforni w Brzeźnicy. Zostanie około 300 tys. zł.  A skąd wzięlibyśmy resztę, czyli 3,7 mln zł? – pytał wójt radnych. – Co zrobimy za te 300 tys. zł? Wylejemy fundamenty i ogrodzimy plac budowy?

– Od czegoś trzeba zacząć – wtrącił się do dyskusji radny Tomasz Ziaja.

Wójt zapowiedział, że na przełomie września i października ruszy remont świetlicy w Brzeźnicy.

– Czyli pieniądze, które wydaliśmy na projekt budowy, poszły w błoto. Masakra – skwitował radny Dawid Irski.

Adamowicz podkreślał, że na remont czeka nie tylko świetlica w Brzeźnicy, ale i te w Marcinowie, Wichowie czy Stanowie.

– W kolejce są również gminne drogi, na które nie mamy pieniędzy – skwitował wójt.

Ale na inwestycje drogowe gmina również nie ma pieniędzy.

Napisz komentarz »