REKLAMA

Aktualności

Wiatraki wkrótce staną

Opublikowano 11 września 2020, autor: bj

W Lubanicach zaczęli budować tymczasową drogę, po której będą przewozić części wiatraków. W Drożkowie na chwilę przerwali prace.

Już w październiku ekipa budująca wiatraki w obu miejscowościach gminy Żary pojawi się znowu. W Drożkowie prace są bardziej zaawansowane, bo utwardzone zostały drogi dojazdowe i place, gdzie staną wiatraki, zostały też wylane betonowe podstawy.

W Lubanicach do końca miesiąca powstaną drogi. Tu inwestora, czyli firmę FW Żary, dla której farmy wiatrowe buduje OX2 z Warszawy, zatrzymała dokumentacja.

– Były nieaktualne mapy, musieliśmy zrobić wznowienia granic. To korekty do projektu, poprawki rysunku i zagospodarowania terenu. Różnice są niewielkie. Mamy pewne obsunięcia, bo trzeba było wszystkich informować, ale nadrabiamy – tłumaczy Wojciech Kargul z firmy OX2.

Jesienią zjadą

– Najwcześniej w październiku powinny zjechać komponenty turbin, wszystkich siedmiu. To pierwszy etap, bo była koncepcja jedenastu, ale my realizujemy pierwszych siedem – dodaje W. Kargul. Trzy wiatraki staną w Drożkowie, cztery – w Lubanicach.

Przypomnijmy. Sprawa budowy ciągnie się od 2010 roku, kiedy radni gminni uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego dla obu miejscowości oraz Surowej. Zgodzili się tym samym, żeby w tych miejscowościach stanęły wiatraki. Wnioski o pozwolenie na budowę złożyła firma FW Żary. Starostwo Powiatowe najpierw nie dało zgody. Sprawa trafiła więc do wojewody, a potem do sądu. Ostatecznie firma FW Żary pozwolenia na budowę otrzymała. Na nic zdały się protesty mieszkańców. Wojewoda uznał, że nie są stroną w tej sprawie.

Farma wiatrowa będzie mieć 21 MW mocy i będzie wytwarzać około 67 GWh energii rocznie. Tyle, ile średnio zużywa około 23 tys. 400 gospodarstw domowych. Wszystko ma być gotowe wiosną przyszłego roku.

Firma zapewnia, że wywiązała się ze zobowiązań na rzecz mieszkańców.

– Wybudowaliśmy drogę dojazdową do boiska piłkarskiego w Drożkowie. Przekazaliśmy też 40 tys. zł na nawodnienie boiska – mówi W. Kargul. Zapewnia, że prace związane z montażem turbin będą prowadzone tylko w ciągu dnia.

Napisz komentarz »