REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Trzeba mieć zdrowie, żeby chorować

Opublikowano 11 września 2020, autor: jb

Nie dość, że do lekarza w ogóle ciężko się dostać. Kolejki do specjalistów nie maleją. Na wizytę do endokrynologa w Żarach można czekać nawet do listopada … przyszłego roku.

Stan swojej tarczycy sprawdzimy zatem za 13 miesięcy.

 Na wizytę u okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba poczekać do września 2021 roku. Jeżeli chodzi o wizytę u reumatologa, to w tym roku miejsc już nie ma. Rejestracja na rok kolejny jeszcze nie ruszyła.

W Żaganiu najdłużej poczekamy do ortopedy i kardiologa. U obu na wizytę możemy liczyć w styczniu.

Jeżeli już doczekamy wizyty, nie mamy pewności, że w ogóle spotkamy się z lekarzem. Jeżeli mamy wyznaczony termin np. kontroli u lekarza specjalisty, trzeba zadzwonić wcześniej do rejestracji i zapytać, czy odbędzie się ona tradycyjnie w szpitalu, czy lekarz udzieli nam tak zwanej teleporady. Taką decyzję zawsze wcześniej podejmuje lekarz na podstawie karty pacjenta. Na pierwszą wizytę u specjalisty trzeba się wybrać osobiście.

Kolejek do lekarzy specjalistów nie ma na wizyty płatne. Na wizytę w prywatnym gabinecie laryngologicznym czy chirurgicznym, dostaniemy się jeszcze tego samego dnia, do kardiologa poczekamy tydzień. Koszt wizyty zaczyna się od 120 zł. Z lekarzem spotkamy się stacjonarnie.

 

Kolejka w kolejce

Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na wydatek, czekają.

– Ja od godz. 7:00 próbuję się dostać do chirurga – mówi nam Bronisław Lichwiarz przed żagańskim szpitalem w środę, 9.09., po godz. 13  – Wczoraj wieczorem prawdopodobnie złamałem żebro, kiedy chciałem przegonić dzika, którego zobaczyłem na własnym podwórku. Na razie dowiedziałem się tyle, że lekarz oceni, czy przyjmie mnie bez skierowania.

Pani Janina trzy dni starała się, by skierowanie do chirurga w ogóle dostać.

– Po prostu boli mnie ręka. Nie miałam żadnego nagłego wypadku, więc potrzebuję skierowania od lekarza rodzinnego. Trzy dni trwało, zanim w ogóle takie dostałam. Teraz nie wiem, czy jeszcze dzisiaj uda mi się dopchać do chirurga – mówi.

Stanisław Gajewski czekał w kolejce do urologa.

– Teraz wizyty kontrolne mam co pół roku. Zdarzało mi się czekać i po 9 miesięcy. Najgorsze jest to, że w dniu wizyty pacjenci nie mają wyznaczonych żadnych numerków. Trzeba zająć sobie kolejkę. Potem wpuszczani jesteśmy grupami po kilka osób, żeby nie było tłoku w poczekalni – mówi.

– Często ludzie w kolejce sami między sobą muszą ustalać, kto wchodzi w jakiej grupie, bo jest chaos – dodaje Wiesław Kipa, który także czekał na wizytę u urologa.

 

Możesz zgłosić

W 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu z porady endokrynologa skorzystać nie można, bo nie ma lekarza, dlatego kolejka do tego specjalisty w Żarach się podwoiła. Szpital co jakiś czas ponawia oferty pracy dla lekarzy. Teraz prowadzi nabór dla tych, którzy chcieliby zrobić specjalizację. Są wolne miejsca dla ortopedów, anestezjologów, radiologów, neurologów, kardiologów, chirurgów, specjalistów chorób płuc oraz chorób wewnętrznych.

 

*Dane w tabelach aktualne na dzień 9.09.2020.

Kolejek do lekarzy specjalistów nie ma na wizyty płatne. Na wizytę w prywatnym gabinecie laryngologicznym czy chirurgicznym, dostaniemy się jeszcze tego samego dnia. Na prywatną wizytę u kardiologa poczekamy tydzień. Koszt wizyty zaczyna się od 120 zł. Z lekarzem spotkamy się osobiście.

Poradnie Szpitala na Wyspie w Żarach Termin wizyty
Neurologiczna koniec października
Daiabetologiczna koniec września
Ginekologiczno-położnicza dwa tygodnie czekania
Chirurgiczna trzy dni czekania
Laryngologiczna jeden dzień czekania

Poradnie 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu Termin wizyty
Ortopedyczna połowa stycznia
Kardiologiczna początek stycznia
Alergologiczna druga połowa grudnia
Neurologiczna druga połowa grudnia
Pulmonologiczna połowa grudnia
Urologiczna połowa października
Diabetologiczna tydzień czekania
Laryngologiczna trzy dni czekania
Dermatologiczna dwa dni czekania
Chirurgiczna na bieżąco

Poradnie 105. Szpitala Wojskowego w Żarach Termin wizyty
Endokrynologiczna listopad 2021 roku
Okulistyczna wrzesień 2021 roku
Ortopedyczna połowa stycznia
Reumatologiczna brak miejsc do końca roku
Kardiologiczna połowa grudnia
Pulmonologiczna połowa grudnia
Neurologiczna połowa grudnia
Urologiczna początek listopada
Diabetologiczna początek października
Laryngologiczna dwa dni czekania
Chirurgiczna na bieżąco

Napisz komentarz »