REKLAMA

Kultura, Oświata

Czarni na muralu

Opublikowano 11 września 2020, autor: Piotr Piotrowski

Okazały mural ozdobił klubowy budynek Czarnych Żagań. Odwzorowuje zdjęcie ze słynnego półfinałowego meczu żaganian z ŁKS-em Łódź w Pucharze Polski.

Zdjęcie wykonano 55 lat temu, podczas pucharowego pojedynku Czarnych z ŁKS-em, na stadionie przy ul. Karpińskiego. Żaganianie zremisowali wtedy 1:1, a o ich awansie do słynnego finału z Górnikiem Zabrze zadecydował rzut monetą.

– Tym muralem chcemy nawiązać do największych sukcesów Czarnych w historii klubu. W tym roku przypada 55-lecie słynnej przygody żagańskich piłkarzy w Pucharze Polski, w którym doszli aż do finału szczebla centralnego – mówi Roman Chruścicki, prezes żagańskiego klubu. – Postanowiliśmy uczcić to. Tradycja i historia klubu zobowiązują. Po odmalowaniu ogrodzenia murawy, odnowie bramy głównej i remoncie budynku klubowego, pojawiła się koncepcja zagospodarowania elewacji muralem. W planie jest też odnowa drugiej ściany, od strony ul. Fredry. Sukcesywnie, dzięki własnej pracy, wsparciu prywatnych sponsorów i władz miasta poprawiamy wygląd stadionu przy ul. Karpińskiego, na który w tym sezonie wrócili Czarni, rozgrywając mecze w IV lidze.

Mural na ścianie od strony boiska wykonał żagański artysta – malarz, Artur Marciniszyn,.

– Mural jest czarno-biały, tak jak zdjęcie z 1965 roku i klubowe barwy Czarnych – mówi Marciniszyn.

Oficjalna prezentacja muralu odbędzie się podczas meczu Czarnych ze Stilonem, 19 września.

Napisz komentarz »