REKLAMA

Kultura, Oświata

Dachówka wróci na wieżę

Opublikowano 04 września 2020, autor: Norbert Królik

We wrześniu mają ruszyć prace przy odbudowie wieży żarskiego zamku, która spłonęła w ubiegłym roku. Pomysłu na zagospodarowanie zabytku ciągle u żarskich urzędników nie widać.

630 tys. zł dotacji na odbudowę wieży żarskiego zamku ma przekazać Ministerstwo Kultury. W najbliższych dniach ma dojść do podpisania umowy na dofinansowanie odbudowy wieży, a prace mają ruszyć pod koniec miesiąca.

– Jesteśmy na ostatniej prostej do podpisania umowy z Ministerstwem i rozpoczęcia prac – mówi Arkadiusz Gutka ze stowarzyszenie Region Łużyce.

Będzie dachówka

W ramach przyznanych przez Ministerstwo pieniędzy ma być odbudowana wieża zamkowa, a także naprawione poszycie dachowe zniszczone podczas pożaru. Zamiast blachy na dachu wieży pojawi się dachówka.

– Nie wszyscy pamiętają, że wieża była pokryta dachówką, a dopiero w latach 70 ub. wieku została pokryta blachą – tłumaczy zmianę A. Gutka.

Dostali i oddali

Danuta Madej, burmistrz Żar niemal natychmiast po przejęciu zamku przekazała go w bezpłatny zarząd stowarzyszeniu Region Łużyce, które zdobyło dofinansowanie na odbudowę wieży.

– Jeszcze nie rozmawialiśmy, czy Urząd Miasta dalej będzie chciał z nami współpracować w kolejnych etapach odbudowy zamku. Do rozmów usiądziemy, gdy będziemy mieli podpisaną umowę z Ministerstwem i ruszą prace przy odbudowie wieży – zapowiada A. Gutka.

Tylko zamek

Urząd Miasta przejął część kompleksu pałacowo-zamkowego w styczniu br. Zamek trafił w ręce burmistrza, a pałac pozostaje własnością prywatną. Urzędnicy właścicielami zamku są już blisko rok  ale ciągle nie ujawnili, co chcą z nim zrobić, a wykonywane prace są prowizoryczne np. zainstalowano oświetlenie wokół zamku na przenośnych stojakach.

Napisz komentarz »