REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Kociarnia w listopadzie

Opublikowano 04 września 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Kociarnia będzie gotowa dopiero w listopadzie, tymczasem tylko w ostatni weekend sierpnia do żarskiego schroniska trafiło aż 12 kotów.

Jak mówią pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Żurawiej, właśnie teraz trafiają do nich młode koty, które urodziły się na początku lata. Tylko w ostatni weekend było ich aż 12, a łącznie przez lipiec i sierpień – 42 (dla porównania przez pierwsze 6 miesięcy tego roku – 35). Z kolei psów w wakacje do schroniska przywieziono 25.

Kociarnia powstaje dzięki decyzji mieszkańców, którzy zagłosowali na nią w budżecie obywatelskim w 2018 r. Pomysł Żarskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Aport poparło 2 tys. 228 osób. Na budowę zarezerwowano w budżecie miasta 202 tys. zł. Inwestycja miała być wykonana jeszcze w 2019 r., jednak dopiero w drugim przetargu udało się wyłonić firmę („Zeneris” z Poznania), która wykonała projekt. Z kolei za budowę odpowiedzialna jest firma „Kreator” z Żar.

Budowa kociarni ma się zakończyć w listopadzie, do tego czasu koty, które trafiają do schroniska, przebywają w pomieszczeniu, które normalnie służy jako zaplecze. 

Kociarnia dobudowana jest do schroniska, będzie mieć 40 mkw. Wjazd na teren schroniska i wejście dla gości pozostaną w tych samych miejscach. W budynku zaprojektowano izolatki, pomieszczenia do zabaw dla kotów, pomieszczenie zabiegowe i wolierę, dzięki której koty będą mogły bezpiecznie wychodzić na zewnątrz. Całość pomieści około 30 bezpańskich kotów.

– Już teraz prosimy o pomoc w zakupie wyposażenia, bo oprócz tego niezbędnego, które uwzględniono w projekcie, potrzebne są też drapaki, zabawki czy transportery dla kotów. Jesień to czas, kiedy będzie ich najwięcej – mówi Jolanta Jureczko z Aportu.

Napisz komentarz »