REKLAMA

Samorząd

Oddają kamienicę

Opublikowano 04 września 2020, autor: bj

Zdewastowana kamienica przy ul. Podwale 4 w Żarach, z przeciekającym dachem i lokatorami, zmieni właściciela. Pozbywa się jej Towarzystwo Społeczno-Kulturalnego Żydów.

Kamienicę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów przejmie wkrótce Starostwo Powiatowe. Wszystko dlatego, że Towarzystwo zawnioskowało do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, że chce się jej zrzec.

– Po spisaniu formalnego protokołu budynek przejdzie pod nasz zarząd – tłumaczy Józef Radzion, starosta.

W kamienicy znajduje się kilka mieszkań. Budynek jest w złym stanie technicznym, przecieka dach.

– To piękna, secesyjna kamienica. Jej właścicielem był Ernst Lion, żydowski przedsiębiorca odzieżowy, współwłaściciel firmy Lion-Müller. Razem z żoną, mając 74 lata, został wywieziony do Treblinki we wrześniu 1943 r. Tam oboje zostali zamordowani. Kamienica po wojnie była siedzibą Żarskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego, potem mieściła się tu żydowska spółdzielnia pracy. Dopóki ta społeczność była liczna w mieście, funkcjonowała tu też żydowska przychodnia i żłobek – mówi Rafał Szymczak, żarski regionalista.

– Na pewno zwrócimy się do wojewody o pieniądze. Na podatek od nieruchomości, a także na niezbędne naprawy – kończy J. Radzion.

Napisz komentarz »