REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Niepełnosprawny płaci podwójnie

Opublikowano 04 września 2020, autor: Norbert Królik

– To niedopuszczalne. Oszczędzają na niepełnosprawnych – denerwuje się Włodzimierz Klinger z Żar.

Na żarskim Wodniku obowiązują opłaty dla opiekunów osób niepełnosprawnych korzystających z basenu.

– Teraz niepełnosprawny płaci podwójnie. Za siebie i dodatkowo za osobę, która się nim opiekuje na basenie. Tak nie powinno być – uważa Włodzimierz Klinger z Żar, który jest inwalidą pierwszej grupy.

– Nie ma obowiązku wpuszczania na basen wszystkich za darmo. Opiekunowie osób niepełnosprawnych wchodzą na basen na bilet ulgowy i uważam, że to i tak jest duży ukłon w ich stronę – mówi Andrzej Markulak, dyrektor MOSRiW w Żarach.

Wprowadzili opłaty

Opiekunowie niepełnosprawnych do ostatniej zmiany cennika wchodzili na basen za darmo.

– Byliśmy chyba jednym z nielicznych miejsc, gdzie opiekunowie wchodzili za darmo. Podam za przykład Parki Narodowe, gdzie osoba niepełnosprawna wchodzi ze zniżką, a opiekun płaci cały bilet – tłumaczy A. Markulak. – Doszliśmy do wniosku, że jeśli opiekun osoby niepełnosprawnej zapłaci za bilet ulgowy, to też nie ma krzywdy – dodaje dyrektor MOSRiW.

Liczy się każda złotówka

MOSRiW zarządza w Żarach basenem przy ul. Źródlanej i krytym basenem Wodnik przy ul. Telemanna. Tylko w sierpniu z odkrytego basenu skorzystało 16 tys 858 osób, a z Wodnika – 8 tys. 173 osoby. Wpływy z biletów to ponad 188 tys.zł.

– Tu nie chodzi o mnie, bo ja sobie radę dam, ale chodzi o niepełnosprawne dzieci, dla których basen jest formą rehabilitacji. Często są to rodziny, w których liczy się każda złotówka, dlatego wprowadzenie opłat dla opiekunów może przyczynić się do tego, że rzadziej będą mogły korzystać z tej formy rehabilitacji – dodaje W. Klinger.

Napisz komentarz »