REKLAMA

Samorząd

Zabójcza cena za śmieci

Opublikowano 04 września 2020, autor: Piotr Piotrowski

To już druga podwyżka za śmieci w Szprotawie w tym roku. W sumie stawka wzrasta prawie dwukrotnie.

Pierwszą podwyżkę radni zafundowali mieszkańcom w marcu, podnosząc stawki z 15,50 zł do 22 zł od osoby, jednocześnie nie zgadzając się na propozycję pełniącej wówczas obowiązki burmistrza Ewa Gancarz, która chciała, żeby taryfa wzrosła do 30 zł. Gancarz wyliczyła wówczas, że cena musi wzrosnąć dwukrotnie, aby mógł się zbilansować system gospodarki odpadami.

Po pół roku okazało się, że stawka 22 zł nie pokryła kosztów, więc w budżecie brakuje już ok. 2,5 mln zł. Temat kolejnej podwyżki wrócił więc jak bumerang na piątkową sesję, 28 sierpnia. Kolejna uchwała, przygotowana jeszcze przez E. Gancarz, zakładała podniesienie stawki do 29 zł.

– Jak można od marca podwyższać mieszkańcom cenę prawie o sto procent! Ta stawka jest zabójcza dla szprotawian. To dzięki nim, podatnikom, macie państwo diety. Proszę o pochylenie się jeszcze raz nad tą uchwałą, bo zgodnie z ustawą o COVID-ie, gminy mają czas na regulowanie tych spraw do końca roku – apelował radny powiatowy Roman Śliwiński.

– Sytuacja jest katastrofalna. Nie mamy pieniędzy, aby zapłacić fakturę za śmieci za lipiec – pożalił się radnym burmistrz Mirosław Gąsik, proponując podwyżkę stawki za odpady, ale do 27 zł od osoby. – Taka stawka pozwoli nam złapać koniec uciekającego sznura.

Jeśli ktoś nie będzie właściwie segregować, zapłacić dwukrotność tej stawki, czyli 54 zł.

– Kto nam zagwarantuje, że za jakiś czas znowu nie będziemy musieli zrobić kolejnej podwyżki, bo system dalej nie będzie się bilansować? – pytał radny Ireneusz Ganczar.

Ostatecznie 16 radnych był za podniesieniem stawki do 27 zł, dwóch – przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Napisz komentarz »