REKLAMA

Samorząd

Nowa – stara miołta ostro zamiata

Opublikowano 04 września 2020, autor: Piotr Piotrowski

Od wyjścia w aresztu, burmistrz Szprotawy ma ręce pełne roboty. Po zwolnieniu zastępcy oraz zmianach w Szprotawskich Wodociągach i Kanalizacjach, pozbył się skarbnika gminy, Jadwigi Nowak.

Burmistrz Mirosław Gąsik przekonuje, że stracił do J. Nowak zaufanie.

– Podczas mojej nieobecności, pani skarbnik wraz z pełniącą obowiązki burmistrza nie prowadziły polityki finansowej wedle moich założeń – tłumaczy „Regionalnej” Gąsik. – Radni z naszej koalicji mieli do pani skarbnik uwagi, że nie dba o finanse gminy. W pierwszym roku mojej kadencji udało się zredukować dług z 66,7 mln zł do około 64 mln zł. Niestety, przez blisko 10 miesięcy mojej nieobecności, znowu jesteśmy do tyłu. Na samo zbilansowanie gospodarki odpadami komunalnymi w tym roku brakuje nam 2,5 mln zł. Nie mamy pieniędzy na fakturę za lipiec. Trzeba będzie przesuwać środki z innych działów.

Aby odwołać skarbnika i powołać następcę J. Nowak, burmistrz musiał mieć zgodę Rady Miasta. Zanim radni na piątkowej sesji (28.08.) podjęli uchwałę w tej sprawie, pytali, jakie kwalifikacje i doświadczenie posiada proponowana na to stanowisko przez M. Gąsika osoba – Małgorzata Małolepsza. Radny Stefan Gołek dociekał, co nowa skarbnik zrobi, aby uniknąć zarządu komisarycznego dla gminy w razie dalszych problemów z finansami.

– Zadłużenie gminy jest wynikiem mniej lub bardziej przemyślanych decyzji poprzedników pana burmistrza Gąsika oraz mojej poprzedniczki. Pomimo tego, że jestem bardzo pracowita, zaangażowana i zdyscyplinowana, to nie jestem cudotwórcą. Pierwsze, najważniejsze zadanie to doprowadzenie do tego, aby zażegnać widmo bankructwa gminy – oznajmiła Małolepsza, która ostatnio, przez 4 lata, pracowała jako inspektor w wydziale oświaty i spraw społecznych szprotawskiego Urzędu Miasta oraz Centrum Usług Wspólnych, a wcześniej przez 8 lat w wydziale finansowym.

Ostatecznie, 16 radnych było za, trzech wstrzymało się od głosu.

Powrót sekretarza?

M. Gąsik podkreślił, że nominacja Małolepszej odbywa się w formie awansu wewnętrznego. Miesięcznie nowa skarbnik zarobi ok. 9 tys. zł. J. Nowak została zwolniona z trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim.

To nie koniec zmian. Burmistrz ogłosił już konkurs na stanowisko sekretarza gminy. Zatrudnionemu przez jego poprzedniczkę na 1/5 etatu Sylwestrowi Chocholskiemu umowa kończy się 15 września.

– Umowa nie zostanie przedłużona, stąd decyzja o konkursie – mówi burmistrz.

Jak ustaliliśmy, w konkursie wystartuje Iwona Prokop, zatrudniona w 2018 roku przez Gąsika, a zwolniona przez p.o. burmistrza, Ewę Gancarz. W szprotawskich kuluarach można usłyszeć, że konkurs to czysta formalność. Mówi się również, że policzone są dni prezesa spółki Szprotawski Zarząd Nieruchomości „Chrobry”, Kazimierza Sutora.

Czy będą jeszcze jakieś zwolnienia?

– Robimy przegląd i ocenę funkcjonowania zarówno Urzędu Miasta, jak i jednostek podległych – kwituje burmistrz.

Napisz komentarz »