REKLAMA

Samorząd

Poskarżą się na komisarza

Opublikowano 28 sierpnia 2020, autor: bj

Komitet referendalny w Lubskunie będzie składał odwołania, ale też nie składa broni. I na nowo zapowiada zbieranie podpisów.

– Zdecydowaliśmy, że nie będziemy odwoływać się do decyzji komisarza wyborczego, który odmówił rozpisania referendum – mówi dziennikarzowi gazety „Regionalnej” Barbara Sobótkiewicz, pełnomocniczka komitetu referendalnego w Lubsku. I dodaje: – Natomiast zamierzamy złożyć skargę na komisarza wyborczego w związku z tym, że nie zostaliśmy należycie poinformowani w sprawie niezbędnych procedur i terminów.

Przypomnijmy. O odrzuceniu wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania burmistrza Lubska poinformował w poniedziałek, 17.08., Stanisław Blonkowski, komisarz wyborczy z zielonogórskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Wniosek o referendum wraz z podpisami wpłynął 6.08. do zielonogórskiej siedziby KBW. Kilka dni przed ostatecznym terminem, który wypadał 9.08. Przepisy wymagają, aby w czasie pomiędzy powiadomieniem burmistrza o zamiarze przeprowadzenia referendum a złożeniem wniosku w tej sprawie u komisarza wyborczego zostały rozwieszone na terenie gminy ogłoszenia o zamiarze przeprowadzenia referendum. Powinny być umieszczone na tablicach ogłoszeń, słupach czy przystankach autobusowych. Pełnomocniczka komitetu informowała, że stało się to 4.08. Ale, jak stwierdził komisarz, ogłoszenia o referendum pojawiły się najwcześniej 7.08., czyli po zgłoszeniu wniosku. To zgodnie z przepisami go dyskwalifikowało. W KBW nikt już nawet nie próbował sprawdzać podpisów.

Referendum wiosną?

– To jest doświadczenie, które na pewno wykorzystamy i następnym razem będziemy dokładnie wiedzieć, jak należy postępować. Teraz nie zostaliśmy należycie poinformowani. Po upływie 9 miesięcy, czyli wiosną, zamierzamy ponownie rozpocząć zbieranie podpisów – zapowiada B. Sobótkiewicz.

Tymczasem do kontrataku przechodzi Janusz Dudojć, burmistrz Lubska.

– Jest już przygotowana dokumentacja. W przyszłym tygodniu zostanie powiadomiona prokuratura. To jest ewidentne poświadczenie nieprawdy przed komisarzem, czyli poinformowanie o rozwieszonych ogłoszeniach, których nie było – takie zarzuty J. Dudojć stawia komitetowi referendalnemu.

Napisz komentarz »