REKLAMA

Kultura, Oświata, Ludzie, wydarzenia

Nauczyciele chcą testów i maseczek

Opublikowano 28 sierpnia 2020, autor: jb

Bezpłatnych testów na koronawirusa i szczepionek przeciwko grypie dla nauczycieli domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego.

– Na czas pandemii szkoły powinny mieć zwiększone finansowanie. To powinny być pieniądze rządowe, nie powinno się zmuszać do tego samorządów. W tym tygodniu usłyszeliśmy, że rząd zakupi do szkół ponad 50 mln maseczek. Zakładając, że zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, trzeba je zmieniać przynajmniej 3 razy dziennie, wystarczy ich na 10 dni. A co dalej? Nauczyciele to chyba jedyna grupa zawodowa, która musi sobie sama wyposażać stanowisko pracy – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

ZNP zaapelował do Ministra Edukacji o testy dla 650 tysięcy nauczycieli w kraju.

– Chcielibyśmy, by rząd opłacił badania przesiewowe na koronawirusa dla nich oraz zapewnił bezpłatne szczepionki przeciwko grypie – mówi S. Broniarz. I dodaje: – Każda ze szkół musi sama przygotowywać regulamin pracy w czasie Covidu. W kraju będzie ich ponad 28 tysięcy. Ciężko będzie uniknąć chaosu, a potem za wszystko odpowiedzialny będzie dyrektor. Dyrektor najlepiej zna specyfikę swojej szkoły. Jeżeli wie, że najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie nauki hybrydowej, czyli pomieszania stacjonarnej ze zdalną, opinia Sanepidu w tej sprawie powinna być zbędna.

Płaci miasto

Póki co, rok szkolny uczniowie rozpoczynają w szkolnych ławkach. Jednak nauczyciele chcieliby mieć zapewnione dodatkowe pieniądze na wypadek, gdyby musieli prowadzić zajęcia stacjonarne i zdalne. 

– Choć uczyć będziemy stacjonarnie, to już wiadomo, że w przedszkolach na pewno wydłużą się godziny pracy dla nauczycieli. Do tej pory rodzice przyprowadzali dzieci od rana i do godziny 8:00 czekały one na swoje zajęcia w kilku grupach. Przykładowo w Przedszkolu nr 6 jest 10 grup przedszkolnych, rano na zajęcia dzieci czekały w 3-4 grupach. Teraz nie mogą się mieszać, od rana musi to być 10 grup, co powoduje dla nas konieczność zapłaty nauczycielom za nadgodziny – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta w Żaganiu.

Prawie każdego dnia Ministerstwo Zdrowia publikuje nowe informacje w sprawie organizacji nauki od września. W czwartek (27.08.) minister Dariusz Piontkowski poinformował, że rozważana jest opcja, w której uczniowie na szkolnych korytarzach maseczki mieliby nosić obowiązkowo.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców, których szkoły nie będą prowadzić zajęć, na razie przedłużono do 26 września.

Napisz komentarz »