REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Coraz więcej zakażonych

Opublikowano 28 sierpnia 2020, autor: bj

Kolejni chorzy na COVID-19 w powiecie żarskim to kobieta i dziecko związani z ogniskiem koronawirusa w żagańskim przedszkolu i trójka pracowników z Ukrainy.

Przez niespełna tydzień w powiecie żarskim potwierdzono 4 kolejne przypadki zakażeń koronawirusem. W piątek, 21.08., Lubuski Urząd Wojewódzki informował o zachorowaniu kobiety.

– To osoba z gminy wiejskiej, ze wsi pod Żarami. Kobieta w średnim wieku. Miała kontakt z osobą, o zakażeniu której informacja pojawiła się później, w niedzielę, 23.08. To kolejna osoba z tej samej miejscowości – informuje starosta Józef Radzion, szef zarządzania kryzysowego w powiecie żarskim. Kobieta przebywa w izolacji domowej.

Informacje uzupełnia Katarzyna Wojciechowska, rzeczniczka Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– W drugim przypadku mówimy o dziecku, konkretnie chłopcu, który wcześniej był poddany kwarantannie. Obecnie przebywa w izolacji domowej – mówi.

Jest znane źródło tych zakażeń.

– Ten niedzielny przypadek to efekt kontaktu z zakażonym pracownikiem z przedszkola w Żaganiu – tłumaczy J. Radzion. 

Zakażeni ze wschodu

Kolejne przypadki zostały odnotowane w środę, 26.08. i w czwartek, 27.08. W środę testy potwierdziły koronawirusa u obywatela Ukrainy, który mieszka i pracuje w Łęknicy. W czwartek – u dwójki Ukraińców.

– To młoda kobieta i mężczyzna w średnim wieku. Byli wcześniej poddani kwarantannie – informuje K. Wojciechowska.

– Tym razem to osoby zamieszkujący teren gminy Żary – dopowiada J. Radzion.

Cała trójka cudzoziemców wcześniej była poddana kwarantannie, było więc u nich podejrzenie zakażenia. Badania potwierdziły obecność wirusa. Wszyscy przebywają w izolatoriach.

– Zgodnie  z przepisami, obowiązek ich izolowania i zapewnienia żywności spoczywa na pracodawcach  -mówi J. Radzion.

W powiecie żarskim jest 28 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, 65 osób przebywa w izolacji domowej, 3 w izolatoriach, 11 jest objętych kwarantanną, 6 nadzorem epidemicznym. Mamy 21 ozdrowieńców.

Napisz komentarz »