REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Będą kopać glinę

Opublikowano 28 sierpnia 2020, autor: jb

Prace przy budowie kopalni gliny ruszyły w sierpniu we wsi Borowe (gm. Iłowa). Ponad 20 lat od uzyskania na nią koncesji.

Radni mają obawy związane z budową kopalni.

– Czy jest pan przekonany, że mieszkańcom nie zabraknie wody, bo kopalnia powstaje około 500 metrów do ujęcia, które obsługuje 5 miejscowości – pytał burmistrza radny z Borowego, Zygmunt Sygnowski, podczas sesji w środę, 26 sierpnia.

Ujęcie wody na terenie Iłowej formalnie należy do gminy Wymiarki i dostarcza wodę dla mieszkańców obu gmin.

– Czas na takie dyskusje był w 1998 roku, gdy firma starała się o koncesję. Nie ma możliwości, by tę zgodę podważyć, a ujęcie wody było w tym miejscu już wtedy, więc na pewno było to brane pod uwagę – mówił burmistrz Paweł Lichtański.

– Poziom wody w studniach już spadł, choć w ogóle nie jest to związane z kopalnią, dlatego mieszkańcy są zaniepokojeni – tłumaczył Z. Sygnowski.

Koncesję na te prace firma uzyskała 22 lata temu. Kopalnia ma być eksploatowana do 2024 roku.

– Koncesję firma z Gozdnicy otrzymała od ówczesnego wojewody zielonogórskiego, ma także niezbędne zgody od Urzędu Górniczego – mówi burmistrz .- Do mnie też dotarły obawy mieszkańców, ale według przedstawionych informacji ujęcie wody w ogóle nie jest zagrożone – dodaje.

Napisz komentarz »