REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Tango z COVID-em

Opublikowano 21 sierpnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Jeden z uczestników żagańskiego festiwalu tańca zaraził się koronawirusem. Organizatorzy zapewniają, że zachorował dopiero po imprezie.

W czterodniowym maratonie tanga w żagańskim pałacu (30.07. – 2.08.) wzięło udział ok. 150 tancerzy z Polski i Niemiec. Kolejnych kilkaset osób oglądało ich wyczyny. To głównie mieszkańcy Żagania i okolic. Tydzień po imprezie, jeden z uczestników – mieszkaniec Zielonej Góry – źle się poczuł i dostał gorączki. Test wykazał u niego koronawirusa. Mężczyzna trafił do izolatorium.

Festiwal taneczny Tango Barocco zorganizowała poznańska akademia Casa Buena. Jej przedstawiciel, Michał Kaczmarek, tłumaczy, że każdy z uczestników sam decydował, czy będzie tańczył w maseczce, czy nie.

– Każdy z uczestników wypełnił deklarację, że jest zdrowy. Mimo to, sprawdzana była temperatura. Festiwal był imprezą zamkniętą i odbył się z zachowaniem reżimu sanitarnego – mówi. – Informacja o tym, że jeden z uczestników festiwalu się zaraził, pojawiła się w czwartek, 13 sierpnia, a więc blisko dwa tygodnie od imprezy.

– Osoby, które uczestniczyły w festiwalu, miały świadomość, że odbywa się on w czasach pandemii. Nieprawdą jest też, że pary się mieszały podczas tanga. Tańczyły ze sobą małżeństwa – dodaje Monika Parker, współorganizatorka festiwalu. – Nie ma żadnych dowodów, że ten mężczyzna zaraził się na naszej imprezie. Zaczął się źle czuć dopiero tydzień po festiwalu.

Maile zamiast kwarantanny

Co ciekawe, Żagańska Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie zaleciła kwarantanny pozostałym ok. 150 uczestnikom. Nawet tym, którzy mieli bezpośredni kontakt z zarażonym. Ograniczyła się tylko do mailowego poinformowania ich o przypadku zachorowania na COVID-19.

Poprosiliśmy organizatorów o kontakt do wszystkich uczestników – mówi Katarzyna Wojciechowska, rzeczniczka Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Poinformowaliśmy ich, że jeśli zaczną się źle czuć i mieć objawy podobne do tych, które wywołuje COVID-19, powinni zgłosić to służbom sanitarnym.

Łącznie przebadało się już ponad 40 tancerzy, w tym kilku z Żagania.

– Wiele osób wykonało testy we własnym zakresie. Wszystkie były ujemne. W naszej ocenie, uczestnik festiwalu zaraził się dopiero po naszej imprezie. Przechodzi chorobę łagodnie – dodaje Kaczmarek.

Napisz komentarz »