REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Odeszła wielka patriotka

Opublikowano 21 sierpnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

W wieku 92 lat zmarła Maria Jastrzębska, szefowa i współzałożycielska żagańskiego Związku Sybiraków.

Ostatnie dni pani Maria spędziła w szpitalu. Zmarła w sobotę, 15 sierpnia. 

– Marysia była moją najdroższą przyjaciółką. To wielka strata dla Żagania i jej mieszkańców, odeszła od nas „żywa historia” – mówi Piotr Gubernator, jej wieloletni przyjaciel i szef żagańskiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 

Pani Maria ponad 30 lat kierowała żagańskim Związkiem Sybiraków, który założyła w 1989 roku. Nie miała łatwego dzieciństwa. Na Sybir trafiła jako 11-latka, wraz z rodzicami, za to, że ojciec służył w armii gen. Józefa Hellera. Jej ojciec i babcia zmarli tam z głodu.   

– Dziennie jedliśmy kromkę chleba. Ale aby dostać ten kawałek chleba, trzeba było wyrobić normę, 12 godzin pracy. Jak ukradłam ziemniaka, to matka ugotowała jakąś zupinę – wspominała czasy zsyłki w ostatniej rozmowie z „Regionalną”.

Uczyła pokolenia

Po wojnie pani Maria trafiła na Ziemie Zachodnie. Była aktywna do ostatnich swoich dni. W Żaganiu pani Maria przez ponad 50 lat pracowała w Żagańskiej Czesalni Wełny. W 1989 roku założyła w mieście oddział Związku Sybiraków, była prezesem koła nr 9 do końca. Była inicjatorką budowy pomnika Zesłańców Sybiru i tablicy pamiątkowej w Kościele Mariackim. Pracowała nad wydaniem książki o wspomnieniach zesłańców. Niestety, nie zdążyła.

– Była  częstym gościem w szkołach, gdzie dzieliła się wspomnieniami z pobytu na okrutnej ziemi. Opowiadała kolejnym pokoleniom żaganian o tamtych czasach, zbrodniach hitlerowskich i bolszewickich. Uczyła patriotyzmu. Prosiła, aby pamiętali o nich, Sybirakach – dodaje P. Gubernator.

Cztery lata temu jej praca na rzecz miasta i jego społeczeństwa została doceniona. Otrzymała tytuł Żaganianina Roku. Ostatnią inicjatywą Jastrzębskiej była budowa krzyża granitowego na cmentarzu komunalnym w Żaganiu. Odsłonięcie nastąpi 17 września. Szefową żagańskich Sybiraków pochowano w środę, 19 sierpnia.

Napisz komentarz »