REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Robota stoi i stać będzie

Opublikowano 14 sierpnia 2020, autor: mk

Remont ul. Zielonogórskiej w Żarach miał zakończyć się już w maju. Już teraz wiadomo, że szanse na to, by zakończył się jeszcze w tym roku, są niemal równe zeru. Prace wstrzymano.

 Urzędnicy potykają się remoncie Zielonogórskiej w Żarach raz za razem. Już kilkukrotnie musieli zmieniać projekt przebudowy drogi, a to ze względu na problemy z kanalizacją deszczową, a to ze względu na brak pozwolenia na wycinkę drzew. Remont opóźnia się i jest coraz droższy.

Prace stoją już od kilku tygodni. I nie ruszą przynajmniej przez najbliższy miesiąc. Wykonawca firma „Tandem” z Żagania,  nie może się dogadać z miejskimi urzędnikami w sprawie wyceny kosztu prac przy remoncie. Okazało się, że przebudowa sieci deszczowej pod rondem będzie droższa niż zakładano. Miasto nie chce się zgodzić na dodatkowe koszta. Pierwotnie remont ul.Zielonogórskiej wyceniono na 7,5 mln złotych. Już zdążył urosnąć o dodatkowy milion złotych. A to jeszcze nie koniec dodatkowych kosztów. 

– Prace ruszą w najlepszym wypadku dopiero za miesiąc – mówi Piotr Ciechanowicz, współwłaściciel firmy „Tandem” i członek zarządu spółki – Jeśli dogadamy się z miastem – zastrzega.

Miesięczne oczekiwanie na ruszenie z pracą związane jest z tym, że tyle trzeba będzie czekać na dostarczenie materiałów niezbędnych do przeprowadzenia dalszych prac.

komentarze »
 1. Olo 16 sierpnia 2020 11:32 - Odpowiedź

  Za problemy z remontem parku i ulicy Zielonogórskiej powinni zapłacić urzędnicy z własnej kieszeni.
  Jak dla mnie to kolejna sprawa do zbadania przez NIK oraz CBA w trybie pilnym.
  Może ogłośić kolejny przetarg na prace dodatkowej, jeśli firma Tandem się nie zgadza to należy poszukać innego wykonawcę.
  Słabo nasi urzędnicy bronią naszych pieniędzy z podatkow. Inwestycje są za drogie i nigdy nie wykonane na czas wskazany w zamówieniu z winy urzędników. Nie wierzę w takie przypadki.

 2. normalna 17 sierpnia 2020 09:43 - Odpowiedź

  Czytając ten artykuł rzuca się w oczy: „Okazało się, że przebudowa sieci deszczowej pod rondem będzie droższa niż zakładano. Miasto nie chce się zgodzić na dodatkowe koszta.” Wcześniej było pisane, że konieczna jest zmiana projektu ze względu na problemy, które wyszły dopiero podczas rozpoczęcia prac na rondzie czyli wcześniej podczas robienia projektu nikt o nich nie pomyślał. To kto ma ponosić dodatkowe koszty wynikające ze zmian? Bo dla mnie oczywiste jest, że na pewno nie wykonawca, która wykonywał prace zgodnie z projektem a że projekt był źle zrobiony to już wina osób projektujących tą przebudowę. Nikt przecież nie będzie robił drogi za darmo. Szukanie innego wykonawcy też nie jest rozwiązaniem- prace i tak trzeba wycenić na nowo, trzeba by zakończyć umowę z obecną firmą zgodnie z prawem, zrobić spis wykonanych prac i rozliczyć się z wszystkich kosztów a dopiero później można ogłosić nowy przetarg poczekać na oferty, taka procedura może trwać zdecydowanie dłużej niż obecny przestój i może okazać się droższa niż dopłacenie obecnemu wykonawcy.

 3. Olo 18 sierpnia 2020 14:08 - Odpowiedź

  Kiedy w historii miasta zamówienie publiczne na remonty dróg zostało wykonane w terminie wskazanym w zamówieniu zgodnie z kwotą zamówienia?
  Nie przypominam sobie takiego remontu dróg z Żarach.
  Wobec powyższego faktu konieczna jest kontrola NIK oraz CBA w zakresie wydatkowania środków publicznych przez władze miasta.
  Za źle przygotowany projekt i brak pozwoleń odpowiadają urzędnicy.
  Tylko pozostaje pytanie czy było to celowe działanie czy przypadek?
  Nie wierzę w takie przypadki w żadnym urzędzie w Polsce.

 4. cm 19 sierpnia 2020 22:58 - Odpowiedź

  No niestety miejskie inwestycje to dramat. Przypomnijcie sobie jak było z „Centrum Przesiadkowym” na Ułańskiej. Nawet przy budowie prostego baraczku z toaletą i wiatą była potężna obsuwa i przepychanki z prokuraturą i konserwatorem zabytków.
  Obecny stan tego obiektu to katastrofa. Okupowane przez żuli i oblepione nieaktualnymi rozkładami jazdy dwóch przewoźników, w których ciężko się połapać.

Napisz komentarz »