REKLAMA

Aktualności, Samorząd, Zdrowie

Radni w izolacji

Opublikowano 14 sierpnia 2020, autor: bj

Koronawirus na kwarantannę wypchnął radnych sejmiku województwa lubuskiego, w tym przedstawicieli naszego regionu – Marka Cieślaka, Tadeusza Ardelli, Wacława Maciuszonka i Sławomira Kowala. .

Wszystko po tym, jak o zakażeniu wirusem poinformował (8.08.) Łukasz Mejza, radny Sejmiku Województwa Lubuskiego.

– Byłem na urlopie od 23.07. do 2.08. Kilka dni po jego zakończeniu okazało się, że jedna z osób, z która wypoczywałem jest zakażona. Dlatego od razu poddałem się testowi-mówi Ł. Mejza. Wyszedł pozytywnie. Teraz Ł. Mejza przebywa w zielonogórskim izolatorium i zapewnia, że nie odczuwa żadnych objawów choroby. I czeka na kolejny test, który zaplanowany został 18.08.

Tyle tylko, że zanim wyszła sprawa zarażonej osoby, z którą miał kontakt radny, sejmik zebrał się na nadzwyczajnej sesji (5.08.). 

Dlategozostało ustalone środowisko potencjalnie zagrożone zakażeniem. To przede wszystkim uczestnicy sesji (25 radnych województwa, pracownicy urzędu oraz 20 gości) oraz uczestniczący w szkoleniu radnych w Wiejcach, które odbyło się w dniach 7-8.08., czyli kolejne 30 osób.

-Ja jako jedyny zostałem objęty nadzorem epidemiologicznym. Pozostali są na kwarantannie-mówi Tadeusz Ardelli, radny PiS. Nadzór oznacza tylko obowiązek mierzenia temperatury i pozostawania w razie potrzeby z Sanepidem. – Postanowiłem jednak poddać się samoizolacji. Wcześniej przyjechał do mnie wnuk, więc też już pozostał. Dzięki jego towarzystwu ta izolacja wcale nudna nie jest-dodaje T. Ardelli.

-Ja również jestem na kwarantannie. czekam na test. Mam nadzieję, że wynik testu będzie negatywny. Byłem tylko na sesji, nie miałem raczej kontaktu z Ł. Mejzą, który wyszedł wcześniej. Wiem natomiast, że był na tym szkoleniu. A tam to przy okazji wyjazdu chyba dość długo się bawili-mówi Wacław Maciuszonek, radny wojewódzki.

O negatywnym wyniku testu poinformował dziennikarza „Regionalnej” Sławomir Kowal, radny. – To zwalnia mnie z kwarantanny. Przede wszystkim zależy mi jednak, żeby mieszkańcy nie mieli żadnych obaw ze mną związanych-zastrzega.

Na pytania dziennikarza nie chciał odpowiadać również pozostający w izolacji, Marek Cieślak.

Uważajmy na siebie!

Jak wynika z sanepidowskich statystyk w  powiecie żarskim 1 osoba przebywa w izolacji domowej, 4 kolejne są na kwarantannie. W nadzorze epidemiologicznym przebywa 19 osób. Mamy też 20 ozdrowieńców.

Zachorowania powinny być ostrzeżeniem, że warto stosować się do obowiązku noszenia maseczki i zachowania dystansu. Sprawdzają to wyrywkowo policjanci. W dniach 6-11.08. 7 razy kontrolowali autobusy. Razem z Sanepidem byli w sklepie Aldi w Żarach i nad Zalewem Nowiniec. Mundurowi nie nałożyli jednak mandatów.

komentarz »
  1. Logic 20 sierpnia 2020 16:38 - Odpowiedź

    Co żarscy radni zrobili w sejmiku wojewódzkim dla przyspieszenia powstania ronda na fatalnym skrzyżowaniu do Lubska na żarskiej obwodnicy???

Napisz komentarz »