REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Lipy pod topór

Opublikowano 14 sierpnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Blisko 140 drzew zostanie ściętych przy drodze z Lubiechowa do końca wsi Śliwnik.

Do redakcji zadzwoniła zaniepokojona mieszkanka wsi. – We wsi Śliwnik wszystkie drzewa po obu stronach zostały ponumerowane, to głównie okazałe lipy, ponad 100 sztuk.  Czy te piękne lipy nie są przeznaczone do wycięcia?  – prosi o interwencję czytelniczka. – Często jeżdżę tam rowerem. Droga relacji Szprotawa – Lubiechów jest bardzo malownicza, a przy tym zacieniona dzięki dużym drzewom.  Taka aleja lipowa to skarb przyrodniczy i wielka pasieka dla pszczół.

Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu, który  jest właścicielem drogi, tłumaczy, że starostwo stara się o jej modernizację za ok. 8 mln zł. – Aby otrzymać dofinansowanie na ten cel z Funduszu Dróg Samorządowych, potrzebny jest projekt, który zakłada m.in. wycinkę przydrożnych drzew. Aby nowa droga spełniała parametry, muszą zostać wycięte drzewa, które rosną przy niej. Poprawi to również bezpieczeństwo podróżujących. Korzenie drzew wybijają stary asfalt, robiąc muldy i koleiny.  – mówi Hryniewiecka.

Sekretarz dodaje, że jeśli starostwo nie otrzyma dofinansowania, wycofa się z inwestycji i drzewa nie pójdą pod topór. – I tak źle, i tak nie dobrze. Cieszymy się, że będzie remont drogi. Bez drzew będzie mniejsze zagrożenie dla kierowców, w razie wypadku. Z drugiej – szkoda zdrowych lip – mówi Zdzisław Skawiński, który często jeździ tą drogą.

Napisz komentarz »