REKLAMA

Wasze sprawy

Region koleją stoi

Opublikowano 14 sierpnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

– zapewniają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei OK1, zrzeszający sympatyków kolei z Żar i Żagania.

Członkowie stowarzyszenia Miłośników Kolei OK1, w ostatnią sobotę sierpnia (29.08) urządzają w Żaganiu pożegnanie wakacji z SMK OK1, podczas którego będą zbierać pieniądze na drezynę.

– Kocham kolej od najmłodszych lat – przyznaje Sławomir Świniuch, prezes stowarzyszenia miłośników kolei OK1, maszynista – Razem z tatą chodziliśmy na dworzec. Uwielbiałem patrzeć na jadące pociąg. Później była szkoła. Zostałem maszynistą. Więc kolei jest ze mną od zawsze.

Nie wszyscy członkowie stowarzyszenia mogli spełnić swoje marzenie o pracy na kolei.

– Chciałem zostać konduktorem. – zdradza Sebastian Suchara, członek zarządu stowarzyszenia – Wybrałem inny mundur, zostałem żołnierzem, kontynuując rodziną tradycję. Od kilku lat działam w stowarzyszeniu. Moją wielką pasją jest modelarstwo. Szczególnie modele z IV epoki, czyli lat 70-tych. – opowiada S.Suchara.

Walczą o kolej

Członkowie stowarzyszenia to nie tylko pasjonaci historii kolei. To także działacze na rzecz przywrócenia jej świetności.

– Naszym celem jest promowanie kolejnictwa w regionie – mówi Rafał Szymczak, sekretarz stowarzyszenia – Walczymy o przywrócenie lokalnych połączeń, ale i tych dalszych. Nasz region mógłby stać koleją, także turystycznie. Mamy piękne trasy, wspaniałe dworce.

Stowarzyszenie może korzystać z prywatnego toru.

– Tor nie należy do nas, ale jest w rękach prywatnych. Jesteśmy chyba jedynym stowarzyszeniem w kraju, które może cieszyć się takim komfortem – mówi S. Świniuch.

Stowarzyszeniu do pełni szczęścia brakuje drezyny, którą mogliby wykorzystywać podczas organizowanych przez siebie pikników kolejowych.

Stowarzyszenie można wesprzeć, wpłacając datek na rzecz jego funkcjonowania, na konto

BNP Paribas 90 2030 0045 1110 0000 0381 8830 z dopiskiem „Darowizna na cele statutowe SMK Ok1”.

A już w sobotę (29.08) o godz. 11.00 na żagańskim Bemowie, w pobliżu klubu „Elektrownia”, odbędzie się kolejowe pożegnanie wakacji. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla całej rodziny.

Rozmowę z członkami Stowarzyszenia Miłośników Kolei OK1, obejrzysz na: (logo telewizji)

Napisz komentarz »