REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Skład amunicji na ognisku

Opublikowano 14 sierpnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

430 pocisków artyleryjskich w ziemi, na placu rekreacyjnym w Krzywczycach (gm. Niegosławice), które mieszkańcy szykowali na.. ognisko.

Na niewybuchy mieszkańcy wsi natrafili wieczorem, 5 sierpnia br. podczas prac ziemnych pod miejsce na palenisko, w pobliżu wiaty piknikowej. Kilkanaście dni później miało się tu odbyć ognisko z udziałem kilkudziesięciu osób. Gdy w ziemi znaleziono trzy sztuki skorodowanej amunicji, zaprzestano kopania. Sołtys wsi, Renata Sudolska zgłosiła znalezisko policji. Na miejscu pojawili się saperzy, którzy z ziemi wydobyli kolejnych kilkaset pocisków do broni przeciwlotniczej i naboi do broni ręcznej.

  – Ten „arsenał” to radziecka amunicja – opowiada jeden z mieszkańców, Przemysław Zgrzebski. – Całej sprawie  grozy dodaje fakt, że przypadkowego odkrycia dokonali mieszkańcy podczas przygotowywania miejsca pod ognisko, po usunięciu spróchniałego pnia dębu. Decyzja o tym, żeby usunąć korzeń, a nie ułożyć na nim drewno ogniskowe pozwoliła na uniknięcie tragedii. Nalegała na to pani Teresa, która mieszka naprzeciwko placu i uczestniczy w społecznych pracach mieszkańców na placu. Pierwsze ognisko w tym miejscu miało się odbyć podczas 3. Pleneru Fotograficznego „Uroczysko Krzywczyce w obiektywie” , już 22 sierpnia br.  Jak kto woli: szczęście, czy palec boży pozwoliły uniknąć potencjalnej tragedii.

 

Radziecka niespodzianka

 Saperzy z Głogowa wydobywali i zabezpieczali pociski w Krzywczycach przez dwa dni.  –  6 sierpnia zabezpieczonych zostało 320 sztuk pocisków, teren zabezpieczyli policjanci. Następnego dnia saperzy kontynuowali penetrację terenu. W piątek zabezpieczyli kolejnych 110 sztuk pocisków artyleryjskich. W sumie na terenie, na którym spotykali się mieszkańcy, które miało być miejscem ich odpoczynku, patrol saperski zabezpieczył 430 sztuk pocisków różnego kalibru z czasów II wojny światowej – wylicza podkom. Aleksandra Jaszczuk, oficer prasowy KPP Żagań, która apeluje do czytelników. –   Pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i powiadomić policję.

Napisz komentarz »