REKLAMA

Zdrowie

Podkręcają zakazy

Opublikowano 07 sierpnia 2020, autor: mk

Na razie tylko w 19 powiatach w kraju. Minister zdrowia zapowiedział jednak, że jeżeli wystąpią nowe ogniska kolejne powiaty zostaną włączone do „czerwonej strefy”.

Już od najbliższej soboty znów wejdą w życie sanitarne nakazy.

Strefy jak we Włoszech

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że od soboty (8.08.) obostrzenia obejmą powiaty, w których liczba nowych przypadków ciągle jest duża. Restrykcje powrócą w 19 powiatach, w tzw. „czerwonych” ma powrócić obowiązek noszenia maseczek w każdym miejscu. Są to powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, wodzisławski. Na terenie tych powiatów w maseczce trzeba będzie byćwszędzie poza domem. Organizowane tam wesela, stypy czy inne uroczystości rodzinne, nie będą mogły przekroczyć 50 osób. Lista powiatów z dodatkowymi zakazami ma być aktualizowana na bieżąco. Na weselach zabraknie też seniorów.

Otrząśnijcie się

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski zaapelował o większą odpowiedzialność, by nie wrócił dramat z początku epidemii.

– Apel o otrząśnięcie się z nastroju beztroski dotyczy całej Polski, bo jeżeli nie chcemy, by ten kolor czerwony rozprzestrzenił się na cały kraj, to starajmy zachowywać reżim sanitarny: nośmy maski w sklepach i transporcie publicznym – zaapelował

Kwarantanna

Ukraina wprowadza kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski. Jak podał rządowy portal Gov.pl, Polska została umieszczona przez Ukrainę na liście krajów o podwyższonym ryzyku Covid-19. Oznacza to, że osoby wjeżdżające na Ukrainę z Polski będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę.

 Zabawa bez seniora

Ministerstwo przymierza się także do ograniczeń dotyczących wesel w całym kraju. Ministerstwo chce, by lista gości weselnych i ich dane była wcześniej dostarczona do sanepidu i na policję. Proponuje też, by imprezy nie trwały dłużej niż 4 godziny. Wszyscy goście, którzy wstawali by od stołu, musieliby zakładać maseczki. Ministerstwo planuje także przygotować wytyczne co do organizacji innych uroczystości rodzinnych, np. chrzcin i komunii. Według zapowiedzi wiceminister rozwoju Olgi Semeniuk rozważana jest nawet opcja, by zakazać zapraszania na duże imprezy seniorów, którzy są w grupie wysokiego ryzyka potencjalnego zagrożenia.

Napisz komentarz »