REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Podwyżki i nagrody za lojalność

Opublikowano 07 sierpnia 2020, autor: mk

Zakończyły się negocjacje pomiędzy NSZZ „Soldarność” za zarządem firmy Swiss Krono. Choć związkowcy walczyli o przynajmniej 10% podwyżki, finalnie zgodził się na 5% i to nie dla wszystkich.

Związki zakładowe NSZZ „Solidarność” w Swiss Krono zakończyły negocjacje z zarządem firmy w sprawie podwyżek, które trwały niemal rok. P

Nie do końca po ich myśli

Związkowcy chcieli wywalczyć przynajmniej 10% wzrost wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników firmy i wyrównanie za okres od 1 stycznia 2020 do dnia zawarcia porozumienia. Jak wtedy tłumaczyli związkowcy, skoro w całym kraju wzrosła praca minimalna, a w Swiss Krono od kilu lat nie było żadnych podwyżek, teraz firma powinna dołożyć nieco więcej. Swiss Krono zatrudnia 1.150 pracowników, aż 450 jest zrzeszonych w „Solidarności.”

Ci, którzy zaczynają pracę w zakładzie, zarabiają około 3 tys. 500 zł brutto. W przypadku kobiet jest to około 3 tys. 200 zł. Związkowcy po kilku nieudanych spotkaniach z zarządem, zdecydowali się na zatrudnienie prawnika, który w ich imieniu negocjował z zarządem. Rozmowy zakończyli 30 lipca.

5% do pensji

Pracownicy Swiss Krono, których wynagrodzenie zasadnicze nie przekracza 5 tys. 500 zł brutto, dostaną 5% podwyżki do wypłaty. Czyli w przypadku najwyższego wynagrodzenia będzie to 275 zł brutto, jednak w przypadku osób, które zarabiają 3 tys. 500 zł, będzie to 175 zł brutto. Ci, których podstawa wynosi więcej niż 5 tys. 500 zł brutto, dostaną 3% podwyżki. Związkowcy wynegocjowali też wprowadzenie nagrody BDJ, pod której skrótem mają się kryć – bezpieczeństwo, dyscyplina pracy i jakość. Będzie to 3% płacy zasadniczej pracownika, a o przyznaniu nagrody będzie decydował kierownik działu.

– Od wielu już lat nasz atut to zaangażowana kadra pracownicza. – mówi Jarosław Masina, rzecznik Swiss Krono –  Jej dobrą pracę oraz sukcesy firmy chcemy odpowiednio wynagradzać, stąd cykliczne rozmowy o rozwoju systemu wynagrodzeń z komórką związkową. Każda podwyżka uwarunkowana jest jednak wieloma czynnikami np. ogólną sytuacją finansową i gospodarczą, osiągniętymi wynikami firmy czy planami na przyszłość. W tym roku takie porozumienie również osiągnęliśmy, ma ono charakter długoterminowy i będzie sukcesywnie wdrażane przez kolejne lata. – dodaje rzecznik

Na styczeń 2022 zaplanowano kolejną podwyżkę płac zasadniczych. O 4% dla zarabiających do 5 tys. 500 zł brutto i o 2%, na których konto wpływa więcej niż ta kwota.

Premia za lojalność

Zarząd i związkowcy uzgodnili, że przez najbliższe 3 lata o podwyżkach nie będę ze sobą rozmawiać. W nagrodę od 1 stycznia  2021 o 50% wzrośnie nagroda lojalnościowa. Będzie ona wypłacana za cały rok. I za lojalność w 2021 roku wobec Swiss Krono, pracownicy firmy otrzymają nagrodę w styczniu 2022 roku.

– Dodatkowo system wynagrodzeń będzie premiował jeszcze bardziej tych pracowników, którzy ze Swiss Krono są związani od lat oraz wykazują się szczególna dyscypliną. Lojalność w tym obszarze w obecnych czasach jest niezmiernie ważna i gwarantuje dalszy rozwój oraz możliwość zachowania ciągłości i bezpieczeństwa procesów produkcyjnych w naszej firmie.- mówi J. Masina

Jednak lojalność przez firmę Swiss Krono jest pojmowana nieco szerzej. Związek NSZZ „Solidarność” nie chciał komentować warunków zawartego porozumienia z firmą, powołując się właśnie na… lojalność.

Związkowcy zgodzili się  za to na likwidację funduszu motywacyjnego od 1 października tego roku.

komentarz »
  1. Maria 16 sierpnia 2020 11:25 - Odpowiedź

    Ciekawe jaki premie lojalnościowe dostaną rodziny urzędników, którzy pracują w tej prywatnej firmie.
    Musi być tam bardzo źle skoro sami doświadczeni pracownicy zwalniają się z tej firmy.
    Pieniądze to nie wszystko dzisiaj. Może niech Zarząd popracuje na produkcji wzorem innych korporacji.

Napisz komentarz »