REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Mają podpisy, chcą referendum

Opublikowano 07 sierpnia 2020, autor: bj

Mieli zebrać niespełna 1.500 podpisów, ale pomysł referendum poparło o 300 mieszkańców gminy Lubsko więcej.

Wniosek o referendum w sprawie odwołania burmistrza Janusza Dudojcia i Rady Miasta w Lubsku wpłynął wczoraj, (w czwartek, 6.08.) do zielonogórskiej siedziby Krajowego Biura Wyborczego.

– Podpisało go 1 tys. 800 mieszkańców gminy. To o ponad 300 podpisów więcej, niż jest wymagane minimum – tłumaczy Barbara Sobótkiewicz, pełnomocniczka komitetu referendalnego.

– Otrzymaliśmy informację, że referendum mogłoby się i odbyć pod koniec października-ocenia B. Sobótkiewicz.

– Potwierdzam, że dokument został przez nas przyjęty. Teraz komisarz ma 30 dni na sprawdzenie całego wniosku oraz podpisów pod nim złożonych. Po tym czasie, w zależności od efektów analizy, zostanie wydana decyzja o rozpisaniu referendum lub nie. W tym pierwszym przypadku referendum będzie musiało się odbyć w ciągu 50 dni od daty publikacji -informuje Stanisław Blonkowski, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze

Już są korzyści

Przypomnijmy. Powiadomienie o zamiarze odwołania burmistrza i Rady Miasta wpłynęło 10.06. do Ratusza, jednocześnie zostało wysłane do Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze. By wniosek mógł być rozpatrzony pozytywnie, musiało go poprzeć 10 procent  uprawnionych do głosowania, czyli około 1 tys. 460 osób.

Podpisy zbierało 20 osób.

Poświęconego na to czasu B. Sobotkiewicz nie żałuje. – Choć wykorzystałam na to urlop wypoczynkowy, a drugiego na razie nie dostanę, bo jest nas w pracy na poczcie bardzo mało. I pomimo tego, że spotykaliśmy się z falą wylewającego się w internecie hejtu-przyznaje.

-Ja uważam, że ta inicjatywa już ma korzystne skutki. Bo burmistrz zaczął się spotykać i rozmawiać – komentuje Marian Dziwulski, radny miejski z Lubska.

 Szkodzi Lubsku

We wniosku w sprawie referendum o odwołanie burmistrza i Rady Miasta pojawiły się trzy zarzuty wobec Janusza Dudojcia – podejmowanie działań na szkodę mieszkańców, nieudolne zarządzanie Urzędem Miasta oraz lekceważenie sołtysów i mieszkańców wsi. Wszystkie poparte szczegółowo całą listą argumentów.

– Ta sprawa najbardziej szkodzi Lubsku. Tak naprawdę Lubskiem zawiaduję tylko rok. Pomimo tak krótkiego czasu udało się zredukować dług gminy.-komentuje J. Dudojć.

  – Mam nadzieję, że referendum się powiedzie. Choć ludzie się bali podpisywać. Bo ktoś ma kogoś w rodzinie z urzędu, albo jakąś sprawę niezałatwioną. Bardzo wiele osób, które bały się podpisać zapowiadały, że zagłosować przyjdzie. Myślę, że warto było-kończy B. Sobótkiewicz.

Napisz komentarz »