REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Na razie wiemy, że nic nie wiemy

Opublikowano 07 sierpnia 2020, autor: jb

O przygotowanie szkół do nowego roku szkolnego zapytaliśmy Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jak szkoły pracować będą od września?

Sławomir Broniarz: – Czekamy na to, jak szczegółowe będą wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na razie wiemy, że nic nie wiemy. Pozostaje tylko liczyć na to, że sytuacja z koronawirusem uspokoi się do września albo, że będą wprowadzone odgórne procedury. To wszystko powinno być już gotowe jakieś 2-3 miesiące przed rozpoczęciem roku szkolnego. Po to, żeby na 1 września być przygotowanym na każdą możliwą sytuację. Szkoda, że te decyzje nie zapadają wcześniej. Kilka dni przed to można szukać rozwiązań w sprawach błahych, a nie tak fundamentalnych. Wszystko trzeba zorganizować, przygotować, zapłacić, a MEN nie ma planu w tej sprawie.

– Początkowo mówiło się o tym, że to dyrektor szkoły będzie musiał decydować o tym, czy prowadzić nauczanie zdalne czy stacjonarne.

– Nie wyobrażam sobie, żeby taką odpowiedzialność mieli ponosić dyrektorzy szkół. Z wielu powodów. Nie są lekarzami, nie są bakteriologami, wirusologami. Nie są dysponentami funduszy gminnych  i nie mogą ponosić takiej odpowiedzialności. Nie są przygotowani w sensie merytorycznym do dyskusji o  tym, czy dziecko jest chore czy nie. Decyzję powinien podejmować inspektor sanitarny. Decyzje powinny być sztywne i jednoznaczne i nie pozostawiające miejsca na interpretacje.

-Jest możliwość, że nauczyciele będą rano pracować w szkole, a wieczorami zdalnie?

-I od razu nasuwa się pytanie, kto za to zapłaci? Takie plany o tym, czy nauczyciel będzie prowadził jedne zajęcia w szkole, drugie po południu i wieczorem zdalne powinien w głowie mieć minister MEN. Klasa, która liczy 30 osób może być siedliskiem koronawirusa, a zdrowie i bezpieczeństwo jest rzeczą najważniejszą. Musimy być przygotowani na różne scenariusze. Na odpowiedzi na pytania, co w sytuacji podziału klasy, co posiłkami. Takich pytań jest mnóstwo. Powinny być przygotowane procedury, po to by być gotowym na ich wprowadzenie na wszelki wypadek.

Napisz komentarz »