REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Od września do szkoły

Opublikowano 07 sierpnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Szkoły będą pracować normalnie. Chyba, że… i tu zaczyna się wyliczanka. Ministerstwo edukacji przygotowało trzy modele tego, jak nauka w szkołach miałaby wyglądać od 1 września.

Pierwszy dzwonek zadzwoni już za nieco ponad 3 tygodnie. Uczniowie szkolnego dzwonka wzywającego na lekcje nie słyszeli już od marca. Według zapowiedzi ministra edukacji, 1 września, w szkołach zapanuje względna normalność. W środę (5.08) podczas konferencji minister przedstawił swoją wizję tego, jak powrót do szkół ma wyglądać.

– Chcemy, aby podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był ten tradycyjny – zapewniał minister edukacji.

Bez maseczek

Nad tym jak ma wyglądać powrót dzieci do szkół, ministerstwo pracowało od dawna. Warianty powrotu do szkoły szykował w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym i minister zdrowia. Jednak szczegółowe wytyczne dla szkół poznamy dopiero, gdy rozporządzenie ministra o powrocie do szkół będzie gotowe. Według zapowiedzi, ma to nastąpić do 14 sierpnia.

– Każda szkoła jest nieco inna, dlatego to dyrektorzy muszą ogólne wytyczne dostosować do swoich potrzeb. – mówił minister.

Dzieci po szkole nie będą musiały chodzić w maseczkach. Ale przy wejściu do szkoły, będą musiały dezynfekować ręce, podobnie przed wejściem na szkolną stołówkę. Sale mają być często wietrzone, a uczniowie mają ograniczyć do minimum przynoszone do szkoły przedmioty.

Trzy modele

Ministerstwo proponuje szkołom trzy możliwości pracy. Model normalny, mieszany i zdalny. Model normalny to szkoła działająca i otwarta dla dzieci i rodziców. W modelu hybrydowym, część dzieci będzie uczyć się w klasach, a część w domach. Dzieci będą się wymieniać. W propozycji chodzi o to, by zmniejszyć liczbę dzieci w szkole. Model zdalny, to powrót do całkowitego zamknięcia szkół.

– Jeśli zdarzyłoby się, że w jakimś miejscu zagrożenie będzie większe niż w reszcie kraju, przewidujemy, że dyrektor z organem prowadzącym, przy pozytywnej opinii sanepidu, będzie mógł ograniczyć tradycyjny sposób nauczania – poinformował minister edukacji.

Decyzja o tym, czy rodzice dzieci, które zostaną w domach będą dostawać zasiłek, jeszcze nie zapadła.

Napisz komentarz »