REKLAMA

Kultura, Oświata

Ósmoklasiści już wiedzą

Opublikowano 07 sierpnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Absolwenci szkół podstawowych w końcu mogą odetchnąć z ulgą.

Najlepszymi wynikami egzaminów w powiecie żarskim mogą się pochwalić uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej. Uczniom najlepiej poszedł język angielski, łącznie uzyskali 86% punktów. najgorzej zaś poszedł im język niemiecki, zdobyli 68% punktów. W Szkole jedna osoba podeszła do egzaminu z języka francuskiego, uzyskując 100% punktów.

– Wyniki mogłyby, być lepsze, ale mogłyby być też gorsze – komentuje Wiktor Polakowski, dyrektor Szkoły Społecznej w Żarach – Ogólnie jestem zadowolony. Tegoroczne wyniki są konsekwencją warunków, w jakich pracowaliśmy. Ale czy wyniki egzaminów są adekwatną oceną możliwości uczniów? Forma  weryfikacji wiedzy pozostawia wiele do życzenia – komentuje dyrektor.

Najlepszą szkołą publiczną okazała się Szkoła Podstawowa numer 8 im. Bolesława Chrobrego w Żarach. Uczniowie najlepiej poradzili sobie z językiem polskim i angielskim. Najsłabiej poszedł im niemiecki.

– Jestem dumny z wyników uczniów – mówi Tomasz Muńko, dyrektor SP nr 8 w Żarach – Słowa uznania kieruje także do nauczycieli. Wynik pokazał, że choć warunki były w tym roku nie tylko trudne, ale i też nowe, to daliśmy radę.

Drugą najlepiej szykującą do egzaminu szkołą podstawową była dwójka. Tu najlepiej wypadł język polski. Najsłabiej wypadła matematyka.

– Tak dobry wynik, to efekt ciężkiej i rzetelnej pracy uczniów i nauczycieli. Na łamach gazety „Regionalnej” chciałbym in serdecznie pogratulować sukcesu. – mówi Marzenna Mosakowska- Wrona, dyrektor SP nr 2. – Oczywiście będziemy analizować wyniki. Co roku chcemy być lepsi. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie 3 miesiące nauki zdalnej, nie ma się co oszukiwać. Takiej nauki nawet nie można porównywać z tradycyjnym nauczaniem. Przy pracy na odległość można zadawać zadania, jednak weryfikacja autentycznej wiedzy ucznia, jest mocno utrudniona. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że nieco poprawiliśmy wyniki z zeszłego roku. – dodaje M. Mosakowska-Wrona

Zadowoleni z wyniku są także uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach, która uplasowała się tuż za szkołą społeczną, w rankingu wyników ósmoklasisty żarskich szkół podstawowych. Szkoła może się pochwalić najlepszym wynikiem z języka angielskiego w całych Żarach. W katoliku najlepiej wypadł niemiecki, uczniowie zdobyli 79% punktów z tego przedmiotu. Najsłabiej wypadł język polski.

– Patrząc na wyniki, to do każdego można jeszcze coś dodać – mówi Małgorzata Penkal, dyrektor KSP w Żarach – Sytuacja była jednak trudna, uczyliśmy się w systemie zdalnym. Jednak na te możliwości, jestem zadowolona z wyniku.

Mogło być lepiej

W Szkole Podstawowej nr 5 najlepiej wypadł język polski, najsłabiej poszło z matematyką.

– Jestem bardzo zadowolona z wyniku języka polskiego – mówi Małgorzata Stodulska, dyrektor SP nr 5. – Matematyka nie poszła najlepiej, jednak analizując wyniki z całego kraju, to wszędzie ten przedmiot wypadł najsłabiej. Angielski też mógłby wypaść lepiej. Ogólnie  udało nam się poprawić wynik z zeszłego roku – komentuje M. Stodulska

W tym roku z egzaminem nie powiodło się uczniom SP nr 1 w Żarach. Szkoła wypadła dużo niżej, niż po niej oczekiwano. W jedynce najlepszy wynik uzyskano z języka angielskiego 50,5% punktów. Z matematyki było gorzej. Zdobyto jedynie 39% możliwych do zdobycia punktów.

– Nie ma się czym martwić. – mówi Agnieszka Ropska, dyrektor SP nr 1 – będziemy się doskonalić. Nie ma powodu do wstydu, dzieci sobie poradziły. Mieliśmy trudny czas. W naszej szkole do egzaminu podeszło 65 dzieci, w tym 15 uczniów z dostosowaniami, i jeden obcokrajowiec. Takie sytuacje też się zdarzają, a mają wpływ na ogólny wynik szkoły. – podsumowała dyrektorka

Szkoła – miejsce Ogólny wynik szkoły w % język polski matematyka język angielski język niemiecki język francuski
1. Społeczna Szkoła Podstawowa 79,2 % 72 % 70 % 86 % 68 % 100 %
2. Katolicka Szkoła Podstawowa 71,78 % 66,4 % 66,47 % 75,25 % 79 %
3. Szkoła Podstawowwa nr 8 57,25 % 65 % 54 % 65 % 45 %
4. Szkoła Podstawowa nr 2 56,45 % 68,35 % 49 % 52 %
5. Szkoła Podstawowa nr 5 51,8 % 65,5 % 44 % 46 %
6.Szkoła Podstawowa nr 10 51,5 % 54 % 49 % 45 % 58%
7. Szkoła Podstawowa nr 1 46,16 % 49 % 39 % 50,5 %
8.Zespół Szkołno-Przedszkolny 41 % 46 % 32 % 45 %
Napisz komentarz »