REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Tak źle jeszcze nie było!

Opublikowano 31 lipca 2020, autor: jb

Koronawirus szaleje w naszym regionie. To właśnie u nas najszybciej możemy się zarazić. W powiecie żarskim jest już 20 chorych, w żagańskim – 30. W całym województwie – aż 390! Padł też rekord zachorowań w kraju. W czwartek, 30.07., było 615 potwierdzonych zakażeń w jedną dobę. To najwięcej od początku pandemii.

Minęły już czasy, gdy województwo lubuskie było białą plamą na mapie zachorowań w Polsce. Sytuacja diametralnie się zmieniła. W naszym województwie zachorowało już 390 osób, zmarło 9. Ostatnia osoba zmarła z powodu koronawirusa to 81-letnia mieszkanka powiatu wschowskiego, która leżała w szpitalu w Zielonej Górze.

Chorych w naszym województwie drastycznie przybywa codziennie od 10 lipca, średnio jest to 10 osób na dobę. Największy przyrost zanotowano do tej pory 12 lipca, gdy potwierdzono koronawirusa u 48 osób. 10 i 19 lipca w statystykach odnotowano po 25 chorych osób. 17 lipca potwierdzono 17 nowych zachorowań.

W lubuskim rośnie również tak zwany współczynnik zaraźliwości wirusem. Nazywany jest „współczynnikiem r”. Pokazuje, ile osób może zarazić jeden zakażony pacjent. W naszym województwie ten współczynnik jest najwyższy w kraju! Zgodnie z ostatnimi danymi za lipiec, jedna osoba zakażona u nas zaraża średnio 1,64 kolejnych. Średni wynik dla kraju wynosi 1,05. W tych częściach kraju, gdzie współczynnik „r” wynosi mniej niż 1, uznaje się, że epidemia wygasa, bo coraz mniej ludzi zaraża się od siebie.

Rekord zachorowań

Rośnie też liczba zachorowań w całym kraju. Od wtorku (28.07) nie spadła poniżej 500 dziennie. We wtorek było ich 502, a w środę – 512. Do tej pory najwyższy dobowy wzrost zachorowań odnotowano 8 czerwca, wynosił wtedy 599 potwierdzonych przypadków jednego dnia. W czwartek, 30, lipca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 nowych zakażeniach. Przez tydzień, od ubiegłego czwartku, zachorowało łącznie 3.251 osób!

Pełne izolatoria

Liczba osób zakażonych na terenie powiatu żarskiego wynosi 20, w powiecie żagańskim zachorowało już łącznie 30 osób. Ostatnia osoba z potwierdzonym wynikiem jest w oficjalnych statystykach ze środy, 29 lipca. Jak udało nam się ustalić, to kolejny mężczyzna w Gozdnicy, obcokrajowiec. Miał przyjechać wraz z czwórką znajomych do pracy. Dwa tygodnie temu pozytywny wynik miał jeden z nich, później dwóch kolejnych, pozostali przebywali w kwarantannie.

– Mężczyzna jest w dobrym stanie, ma obowiązek izolacji, nie trafił do szpitala – mówi Katarzyna Wojciechowska z biura prasowego wojewody.

W naszym regionie w izolatoriach przebywają 42 osoby, z czego 29 – w Żaganiu. Wszyscy mają pozytywny wynik na obecność koronawirusa. 24 z nich to żołnierze, którzy zostali przywiezieni do Żagania na początku lipca. W Żarach utworzono nowe izolatorium w budynku nr 5 105. Szpitala Wojskowego (nowa chirurgia). Leży w nim 13 żołnierzy, którzy po powrocie z zagranicznych misji mieli wynik dodatni na obecność koronawirusa i w Żarach będą czekać na wyniki testów powtórkowych.

 Nie ma leku

W Polsce do tej pory na koronawirusa zachorowało 45.031 osób, spośród których 1.709 zmarło. Na świecie zachorowały już 17 mln 207. 283 osoby, zmarło 670.611. Za wyleczone uznaje się 10 mln 721.772 osoby.

Do tej pory nie wynaleziono jednego skutecznego leku na koronawirusa. Naukowcom nie udało się też opracować skutecznej szczepionki. Jedyne oficjalnie polecane metody zapobiegania zarażeniu się wirusem to: zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk i trzymanie odpowiedniego dystansu od innych osób.

Jak zapobiegać?
Dopóki nie ma skutecznego lekarstwa na koronawirusa, zalecane są trzy główne zasady zapobiegania zarażeniu.
Pierwsza to noszenie maseczek. Dzisiaj są one obowiązkowe we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach (sklepy, urzędy itp.), ale także, gdy nie możemy zachować odpowiedniego dystansu od innych osób na świeżym powietrzu.
Do tej pory za bezpieczną odległość od innej osoby uznawano dystans dwóch metrów. W ubiegłym tygodniu, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, jest to już 1,5 metra.
Za podstawową sprawę uznaje się jednak przestrzeganie zasad higieny, czyli częste mycie rąk i noszenie rękawiczek. Zaleca się także dezynfekowanie dłoni przed wejściem do wielu miejsc publicznych, np. do restauracji.
OGNISKO SKLEPOWE
W naszym regionie problem mają pracownicy i klienci Castoramy w Zielonej Górze. Jeden z pracowników sklepu najpierw poinformował przełożonych o chorobie członka swojej rodziny. Po kilku dniach sam otrzymał wynik pozytywny. Sanepid sprawdzał, z kim pracownik kontaktował się osobiście. Od 17 lipca aż 60 osób skierowano na kwarantannę, w tym, 20 pracowników sklepu, a sklep został zdezynfekowany.
NAJWIĘKSZE OGNISKA ZAKAŻEŃ
W ostatnich dniach podawane są dwa nowe główne źródła zakażeń koronawirusem. To wesela i sklepy.
Sezon letni to czas wesel. Od końca czerwca, odkąd można organizować imprezy nawet na 150 osób, liczba zachorowań ciągle rośnie. W całym kraju po zabawach weselnych zaraziło się już kilkaset osób. Najwięcej w województwie małopolskim, gdzie uczestnicy jednego z takich przyjęć zarazili później 150 osób.
W ostatnich dniach coraz częściej mówi się także o zarażeniach w sklepach. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił w tym tygodniu, że to właściciele i pracownicy sklepów powinni pilnować, czy klienci właściwe zasłaniają nos i usta.
Najwyższa liczba dziennych zachorowań w województwie lubuskim:

12 lipca – 42 osoby
10 lipca – 25 osób
19 lipca – 25 osób
17 lipca – 17 osób

Największa dzienna liczba zachorowań potwierdzona w kraju:

30 lipca – 615 osób
8 czerwca – 599 osób
25 lipca – 584 osoby
12 maja – 556 osób
29 lipca – 512 osób

Napisz komentarz »