REKLAMA

Kultura, Oświata

Motocykliści pomagają chorym dzieciom

Opublikowano 31 lipca 2020, autor: mk

To będzie już IV charytatywny zlot w Żarach. Motocykliści znów pokazują, jak wielkie mają serca. Tym razem silniki zaryczą dla Mii i Romka.

W żarskim Rynku znów zaryczą setki motocyklowych silników. W niedzielę, 9.08, o godz. 12.00, zacznie się charytatywny zlot.

– Tym razem będziemy zbierać pieniądze dla Mii i Romka – mówi Izabela Klimas-Niekało, organizatorka zlotu. – Pierwsze trzy zloty robiliśmy dla Gabrysia. Myślę, że byłby szczęśliwy, wiedząc, że jego miłość do motocykli zaowocowała taką piękną tradycją.

Atrakcje dla każdego

Organizatorzy szykują wiele atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych.

– Będzie ciuchcia, balonowy świat, muzyka na żywo grana przez DJ`a. Zaplanowaliśmy też konkursy dla motocyklistów. Jedną z konkurencji będzie przejechanie wyznaczonego odcinka w jak najdłuższym czasie. Wygrywa najwolniejszy. Jak co roku będzie też loteria z fantami, w której każdy los wygrywa – opowiada organizatorka.

Na zlocie będzie też można smacznie zjeść.

– Przygotujemy grilla. Będzie kaszanka, kiełbaski i swojski smalec. Do tego także kiermasz ciast dla tych, którzy wolą słodkości. Wszystkie stoiska gastronomiczne będą pod namiotami, także ławy, przy których będzie można usiąść, by zjeść, więc pogoda w niczym nam nie przeszkodzi.

Parada

O godz. 13.00 spod Ratusza wyruszy parada motocykli i zabytkowych aut.

– Na zlocie będą także zabytkowe auta, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Parada przejedzie przez Rynek, Emilii Plater, aleję Wojska Polskiego przy Szkole Muzycznej, potem aleją Jana Pawła II w ulicę Podchorążych, przez plac Przyjaźni, Podwale i z powrotem na Rynek. Myślę, że w zlocie weźmie udział przynajmniej 300 motocyklistów, tak jak w zeszłym roku – wylicza I. Klimas-Niekało.

Podzielą pieniądze

Zebrane pieniądze zostaną podzielone równo pomiędzy Mię z Żagania i Romka z Drożkowa.

Mia Kurtuldu (1 l.) choruje na rdzeniowy zanik mięśni SMA, najgorszego pierwszego typu. Jej organizm nie produkuje białka odpowiadającego za prawidłową pracę mięśni, także tych odpowiedzialnych m.in. za oddychanie czy pracę serca. Szansą na zahamowanie postępów choroby Mii jest terapia genowa, której koszt oszacowano na 9,5 mln zł.

Romek Słodki (10 l.) choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jego choroba polega na tym, że w szpiku kostnym wytwarza się duża liczba nieprawidłowych, niedojrzałych limfocytów, nazywanych limfoblastami. Organizm przestaje wytwarzać przeciwciała odpornościowe, zakłócona jest produkcja czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi.

– Zbiórka jest zgłoszona w ministerstwie. Wszystkie puszki będą policzone i pilnowane przez wolontariuszy. Pieniądze z losów, sprzedaży ciast, kiełbasek czy okolicznościowych blaszek i breloków, zaprojektowanych i wykonanych specjalnie dla zlot, trafią do puli i zostaną podzielone pomiędzy dzieci – zapowiada organizatorka.

Napisz komentarz »