REKLAMA

Samorząd

Nie obniżyli sobie diet

Opublikowano 31 lipca 2020, autor: jb

W Niegosławicach po raz piąty wrócił temat obniżenia diet. I po raz kolejny radni nie wyrazili na to zgody.

O obniżkę diet od samego początku kadencji wnioskował radny Sebastian Chachuła. Wówczas radni nie wyrazili na to zgody. Temat powrócił przy okazji epidemii koronawirusa, gdy okazało się, że gmina ponosi straty przez mniejsze wpływy z podatków.

Podczas sesji w czerwcu S. Chachuła chciał wprowadzić pod głosowanie uchwałę o obniżeniu diet. Obecnie szeregowy radny otrzymuje 800 zł miesięcznie, a przewodniczący – 1 tys. 300 zł. S. Chachuła wnioskował, by było to 350 zł dla radnego, 800 zł dla przewodniczącego i 400 zł dla jego zastępcy oraz przewodniczących komisji. Radni w ogóle nie zgodzili się, żeby wprowadzić ten temat pod obrady.

Uchwała była głosowana na kolejnej sesji w poniedziałek, 27 lipca.

Radny Marek Poźniak przekonywał, by nie głosować.

– Takie samo uzasadnienie do uchwały złożone było w grudniu 2018 roku. Wtedy już była dyskusja i głosowanie. Rada się już wypowiedziała w tej sprawie – mówił.

Radna Joanna Piechocka-Miś dodała, że wszyscy radni zapoznali się z treścią uchwały i że nie ma co wstrzymywać się od podjęcia decyzji. Dyskusji jednak nie było. Swoje argumenty przedstawiał tylko S. Chachuła.

– Chciałbym, żeby obniżka obowiązywała od 1 sierpnia. Moim zdaniem poziom diet w naszej gminie jest absurdalnie wysoki w porównaniu do budżetu i sytuacji w gminach sąsiednich – mówił Chachuła. Radny wyliczył, że przez ostatnie 8 lat wydatki z budżetu, które szacuje się jako koszty utrzymania Rady Gminy, wzrosły z 60 tys. zł w 2011 roku do 156 tys. zł w 2019 roku.

Ostatecznie, w głosowaniu za obniżeniem diet był tylko S. Chachuła. Od głosu wstrzymali się J. Piechocka-Miś, Daniel Bachmatiuk i Przemysław Zgrzebski. Pozostali byli przeciwni obniżce (nieobecny był Marek Brzeźniak).

S. Chcachuła nie daje jednak za wygraną.

– Dla mnie to jest ważny temat i wrócę do niego. Przygotuję radnym obszerne uzasadnienie, żeby mieli na piśmie to, co do tej pory przekazywałem im słownie – zapowiada.

komentarz »
  1. Coco Jambo 6 sierpnia 2020 21:55 - Odpowiedź

    Kasa kasa kasa pasożyty pazerne hieny. Brawo Panie Sebastianie

Napisz komentarz »