REKLAMA

Samorząd

Sezon na odwołania władzy

Opublikowano 24 lipca 2020, autor: red.

Referenda są jedyną formą rozliczenia władzy przez mieszkańców w trakcie trwania kadencji. Tylko w ten sposób wyborcy mogą odwołać burmistrzów, wójtów, radnych, jeśli nie są zadowoleni z ich rządów.

Przed półmetkiem obecnej kadencji, w powiatach żarskim i żagańskim szykują się już cztery referenda, z czego najbliższe w tę niedzielę, 26 lipca, w gminie wiejskiej Żagań. Tu mieszkańcy pójdą do urn, by zdecydować, czy chcą, by gminą nadal rządzili obecni radni. Referendum nie będzie dotyczyło wójta Leszka Ochrymczuka.

Referendum zbliża się też wielkimi krokami w Lubsku. Komitet, który domaga się odwołania zarówno burmistrza Janusza Dudojcia, jak i radnych, zapewnia, że ma już wymaganą ilość podpisów, by złożyć do Krajowego Biura Wyborczego wniosek o zorganizowanie referendum w tej sprawie.

Podobnie jest w Żaganiu. Tu niezadowoleni z władzy mieszkańcy chcą odwołać i burmistrza, i radnych. Zapewniają, że są już na półmetku zbierania podpisów.

W Żarach komitet referendalny dopiero się zawiązuje. To grupa osób, które zamierzają domagać się odwołania burmistrz Danuty Madej. 

Ostatecznie, o losie władzy zdecydują mieszkańcy, którzy pójdą zagłosować w referendum. Żeby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział 3/5 wyborców, którzy głosowali w poprzednich wyborach. Za odwołaniem musi się opowiedzieć 50 procent głosujących plus minimum jeden.

Napisz komentarz »