REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Gwałtowny atak koronawirusa

Opublikowano 24 lipca 2020, autor: jb

Rośnie liczba zakażonych w naszym regionie. Wirus zebrał już też śmiertelne żniwo, nie żyje troje mieszkańców województwa.

 Koronawirusa potwierdzono już o 341 osób z województwa lubuskiego. Aż 9 nowych zachorowań odnotowano w czwartek, 23 lipca.

W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch kolejnych zarażonych osobach z naszego regionu, we wtorek  (21.07.) i czwartek (23.07.). Obaj to mężczyźni z powiatu żagańskiego. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, pierwszy z nich jest mieszkańcem Leszna Górnego, drugi – Gozdnicy.

– Mężczyzna w średnim wieku trafił najpierw do szpitala we Wschowie, jeszcze tego samego dnia został przekazany na oddział w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Starszy mężczyzna, którego ujęto w statystyce w czwartek, przebywał wcześniej na kwarantannie, także trafił do szpitala w Zielonej Górze – mówi Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik prasowy wojewody lubuskiego.

Do tej pory wirusa potwierdzono u 28 osób z powiatu żagańskiego i u 20 osób z powiatu żarskiego.

W województwie na koronawirusa zmarły już 3 osoby. Ostatnio, w środę, 22 lipca, był to 80- letni mieszkaniec Wschowy.

 W całym kraju pozytywny wynik na koronawirusa ma już 41 tys. 580 osób. 31 tys. 541 osób uznaje się za wyleczone, nadal choruje 8 tys. 388 osób. Koronawirusa jako przyczynę zgonu podaje się u 1 tys. 651 osób.

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się już ponad 15 mln 400 tys. osób. Zmarło 631 tys. 25 osób.

 

Mało testów

Od początku pandemii w 105. Szpitalu Wojskowym wykonano 1.606 testów na obecność koronawiursa, w ostatniej dobie były to 4 testy.

Województwo lubuskie nadal jest jednym z dwóch, w których robi się najmniej testów na obecność wirusa. Od początku pandemii przebadano u nas 23.414 próbek. Mniej testów wykonano tylko w najmniejszym województwie kraju, opolskim – 16.068. Najwięcej, bo 448.231 próbek przebadano w województwie mazowieckim. W całym kraju wykonano do tej pory 1 mln 972 tys. 355 testów.

 

Zapłać i zrób

Już nie tylko ze skierowaniem od Sanepidu można robić testy na obecność koronawirusa w Żaganiu. Od tego tygodnia można to zrobić także prywatnie. Kosztuje 400 zł.

– Mamy możliwość robienia testów komercyjnych. Wymazy od osób, które chciałyby się przebadać, pobierane będą z samochodu przy namiotach rozstawionych przed wejściem głównym do szpitala – mówi Jacek Wąsik, kierownik żagańskiej filii 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu.

Wymazy pobierane będą codziennie w godzinach 8:00-10:00, ale trzeba za nie wcześniej zapłacić w kasie szpitala, która czynna jest od poniedziałku do piątku.

– Pobrane próbki kurier odbiera i odwozi codziennie do przebadania w laboratorium w Szczecinie. Wyniki przesyłane są pacjentom zazwyczaj w ciągu 24 godzin – tłumaczy J. Wąsik.

Prywatnie testy można wykonać także w Szpitalu na Wyspie w Żarach. Testy na obecność przeciwciał, które świadczą o tym, że ktoś już przechorował koronawirusa, kosztują 200 zł i są robione na miejscu w Żarach. Próbki do badań genetycznych też są pobierane na miejscu, a potem wysyłane do laboratorium w Szczecinie. Takie badanie kosztuje 400 zł.

 

Podzielili wewnętrzny

Do pracy po przymusowym zamknięciu powrócił już oddział wewnętrzny 105. Szpitala Wojskowego w Żarach. Przypomnijmy, że oddział na ponad tydzień zamknięto po tym, jak okazało się, że przez trzy dni leżała na nim pacjentka, u której później potwierdzono koronawirusa.

17 pacjentów nie mogło wyjść do domu, trzeba było przebadać także 30 pracowników szpitala.

– To jest już temat zamknięty. Wszystkie wyniki pobranych próbek przyszły negatywne, więc oddział powrócił do normalnej pracy od piątku, 17 lipca – mówi Marek Femlak, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego. – Dodatkowo, ordynator przeorganizował pracę oddziału wewnętrznego tak, by w jego jednym skrzydle mogli w odosobnieniu przebywać pacjenci, którym pobierane będą testy na koronawirusa. O tym, czy testy mają zostać wykonane, po wywiadzie każdorazowo decydować będzie lekarz – tłumaczy M. Femlak.

Wcześniej w żarskim szpitalu wydzielono oddział buforowy w miejscu nowo wybudowanej chirurgii.

– To miejsce czeka w gotowości, gdybyśmy musieli przyjąć większą liczbę osób. Do tej pory nie musieliśmy tego robić – mówi M. Femlak. – Bez zmian funkcjonuje oddział buforowy w szpitalu w Żaganiu, który obsługuje pacjentów oddziału chirurgicznych i urologicznych – dodaje. Odział buforowy w Żaganiu utworzono w pomieszczeniach ginekologii i położnictwa.

 

 Pełne izolatorium

Izolatorium w Żaganiu nadal jest pełne. Przebywa w nim 29 żołnierzy powracających z misji w Afganistanie, 6 podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych oraz dwie osoby cywilne – kobieta i mężczyzna. Żołnierze trafili do izolatorium na początku lipca.

– Z przebywających u nas żołnierzy, tylko jednemu testy powtórne pokazały wynik negatywny i mógł zostać wypisany. Pozostali nadal czekają na negatywne wyniki swoich próbek – dodaje J. Wąsik.

Napisz komentarz »