REKLAMA

Samorząd

Chcą wymienić burmistrza i radnych

Opublikowano 24 lipca 2020, autor: jb

Do końca lipca zbierane będą jeszcze podpisy poparcia w sprawie odwołania burmistrza i radnych w gminie Lubsko, choć komitet referendalny ma już wymaganą liczbę.

Grupa mieszkańców zarzuca burmistrzowi Lubska Januszowi Dudojciowi m.in. działanie na szkodę mieszkańców i ich lekceważenie oraz nieudolne zarządzanie.

Podpisy komitet referendalny musi dostarczyć do komisarza wyborczego najpóźniej 10 sierpnia.

– Wymaganą liczbę 1.460 podpisów już mamy, ale i tak zbieramy je do końca lipca, bo chcemy ich mieć jak najwięcej. Czujemy się atakowani w internecie, ale się nie poddajemy. Jestem rozpoznawalna także z racji wykonywanego zawodu (listonosza – przyt. red.). Wiele osób do mnie dzwoni, pisze w internecie, zaczepia na ulicy. Pytają, gdzie mają przyjść, żeby móc się podpisać – mówi Barbara Sobótkiewicz, przedstawicielka komitetu referendalnego.

Na Facebooku powstał też profil „Referendum Lubsko”, na którym prawie codziennie publikowane są argumenty za odwołaniem burmistrza i Rady Miasta.

– Stawiamy na krótkie informacje, żeby każdy mógł przeczytać i zrozumieć – dodaje B. Sobótkiewicz.

Lubsko żyje super

Z pomysłem referendum pogodzić się nie chce burmistrz Lubska J. Dudojć.

– Argumenty są dla mnie dziwaczne. Otrzymałem w tym roku wotum zaufania, absolutorium. Raport o stanie gminy został oceniony dobrze. Lubsko żyje super. To, co wyciągają osoby z komitetu referendalnego, to są absurdy. Chyba pan Jurkowski jest w dużym dołku. Nie dziwię mu się nawet, bo zostawić gminę w takim dołku, a teraz patrzeć na to, jak to wszystko wychodzi, to trzeba coś namieszać. Widocznie nie wie, co ze sobą zrobić i wypisuje głupoty – mówi J. Dudojć. – Nie widzę żadnego zarzutu, który miałby jakieś podstawy logiki. Nawet to, że jest program naprawczy, nie oznacza, że to ja go wymyśliłem. Niech się tłumaczą ci, którzy do tego programu doprowadzili. To nie jest taka sytuacja jak w Żaganiu czy w innej gminie, bo żadna z nich nie jest obecnie w programie naprawczym. A my jesteśmy, staramy się z niego wyjść w dobrym stanie.

Lituję się nad takimi ludźmi

Czy zdaniem burmistrza Dudojcia referendum dojdzie do skutku?

– Myślę, że nie. Na dzisiaj ono jest bez sensu i lepiej zostać w domu – mówi.

Przepisy pozwalają na to, by odwołany w referendum burmistrz kandydował na to stanowisko w kolejnych wyborach.

– Myślę, że dobrze wykonuję swoją pracę. Wniosek o odwołanie dla mnie to jest nóż w plecy, ale też nóż w plecy dla Lubska. W tej chwili się zastanawiam, czy w ogóle warto się tak poświęcać, a później wychodzić na kozła ofiarnego. Jest mi przykro i jest mi żal, a miłosierdzie Boże nie zna granic, trzeba się litować, a ja się lituję nad takimi ludźmi.

Co burmistrz myśli o tym, że przed terminem udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów w sprawie referendum?

– Ludzie do mnie przychodzą i mówią, że słyszeli, że ja coś wyprzedaję, likwiduję, kłamię, sprzedaję boisko koledze, takie rzeczy się mówi ludziom przy podpisywaniu list. Ja słyszałem, że podpisy zbierane są od osób, które nie wiedzą, o co chodzi, ale także od tych, które są np. za granicą – mówi.

 

Nie uczestniczyć w bałaganie

Choć osoby z komitetu referendalnego przyznają, że mają wsparcie merytoryczne od byłego burmistrza L. Jurkowskiego i Marii Łaskarzewskiej, byłej dyrektorki Lubskiego Domu Kultury, ani Jurkowski, ani Łaskarzewska nie będą starać się o stanowisko w ewentualnie przyszłych wyborach.

– Chcielibyśmy postawić na osoby, które wcześniej nie pracowały w naszym samorządzie. Mamy dwóch potencjalnych kandydatów, ale za wcześnie na podawanie nazwisk – mówi Emilia Zajączkowska, radna i sołtyska Osieka.

O swoim starcie w wyborach nie chce też mówić były burmistrz Lubska, Bogdan Bakalarz.

– Ja o tym w ogóle nie myślę, mam inne plany na życie. Dzisiaj nie wiadomo nawet, czy  to referendum w ogóle będzie – mówi. – Sytuacja jest rozwojowa.

B. Bakalarz, jednocześnie prezes Stowarzyszenia Forum Samorządowego, zapowiada, że FS może wystawić listy kandydatów do Rady Miasta.

– Mamy dalej strukturę Forum, jeżeli Rada Miasta zostanie odwołana i będą kolejne wybory, to na pewno wystawimy listę – deklaruje.

Napisz komentarz »