REKLAMA

Kronika policyjna

Gangsterzy z zarzutami

Opublikowano 24 lipca 2020, autor: mk

Ośmiu mieszkańców powiatu żarskiego usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Mężczyźni zajmowali się sprzedażą wyrobów tytoniowych bez akcyzy.

Ośmiu mieszkańców powiatu żarskiego, w wieku od 28 do 48 lat, zostało zatrzymanych podczas obławy przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Tuplicach i Krajowej Administracji Skarbowej w Zielonej Góry na przełomie czerwca i lipca. Grupa przestępcza zajmowała się rozprowadzeniem wyrobów tytoniowych bez akcyzy.

Tytoń za grube miliony

Grupa działa na terenie Polski, Niemiec i Czech. Przestępcy byli bardzo sprytni. Rozbicie swojej działalności na terytorium trzech państw zapewniało im dużą swobodę działania. Przestępcy mieli konta bankowe w Czechach, tytoń i magazyny w Niemczech, a w Polsce sprzedawali swoje wyroby.

W czerwcu i lipcu funkcjonariusze Straży Granicznej i KAS zabezpieczyli 12 ton suszu tytoniowego bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości ponad 6,2 miliona złotych. Zatrzymali 8 osób, członków przestępczej grupy, wszyscy są mieszkańcami powiatu żarskiego.

– W trakcie dalszych czynności śledczy ustalili, że członkowie tej grupy działają również na Śląsku – informuje  Joanna Konieczniak, rzecznik prasowa nadodrzańskiego oddziału straży granicznej w Krośnie Odrzańskim –  Z uwagi na to, funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic wraz funkcjonariuszami KAS z Katowic i Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili kolejne działania, tym razem na terenie województwa śląskiego. W wyniku przeszukań kilku posesji ujawniono blisko 1,4 tony tytoniu niewiadomego pochodzenia wartego prawie 800 tysięcy złotych. W trakcie działań zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej – wyjaśnia rzeczniczka.

Śledztwo w sprawie prowadzone jest od 2017 roku. W tym czasie służby zabezpieczyły 64 tony suszu i 7 ton krajanki tytoniowej o wartości 35,5 miliona złotych, ponad 950 tysięcy złotych w gotówce, a 41 osobom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Są zarzuty

Wszyscy zatrzymani stanęli przed Wielkopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie przestawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się rozprowadzaniem nielegalnych wyrobów akcyzowych.

Napisz komentarz »