REKLAMA

Praca

Dzielą dla firm i dla bezrobotnych

Opublikowano 24 lipca 2020, autor: jb

Już blisko 200 przedsiębiorców z naszego regionu dostało decyzję o umorzeniu 5 tys. zł pożyczki przyznanej przez rząd z powodu koronawirusa. Od marca z rejestru przedsiębiorców w Żaganiu zniknęły 24 firmy. W Żarach – 9.

Powiatowy Urząd Pracy w Żarach wydał 120 decyzji u umorzeniu pożyczek, łączna kwota sięgnęła 600 tys. zł. Warunkiem umorzenia jest to, że firma musi funkcjonować przez minimum 3 miesiące od czasu otrzymania pożyczki.

– W pierwszym tygodniu wydawania decyzji nie było żadnego przypadku, by przedsiębiorca musiał spłacać przyznaną pożyczkę – mówi Danuta Zamaro, specjalista ds. projektów PUP. 

W tym samym czasie PUP w Żaganiu umorzył 49 pożyczek przyznanych przedsiębiorcom. Łączna kwota umorzenia wyniosła 245 tys. zł .

– Nie było takiej sytuacji, żeby komuś trzeba było wydać decyzję o nakazie spłaty. Jedna osoba zgłosiła się do nas sama z informacją, że zlikwidowała działalność gospodarczą i chciała oddać pieniądze – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu.

Zamykają działalność

Choć większość firm wraca już do normalnej pracy, nadal wpływają wnioski o rządową pomoc. W powiecie żarskim przedsiębiorcy złożyli ich 4.094. W sumie PUP wypłacił im 19 mln 631 tys. 94,44 zł. Firmy złożyły też 376 wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników na łączną kwotę 3 mln 878 tys. 345,56 zł.

W powiecie żagańskim na pożyczki dla 2.651 przedsiębiorców poszło 13 mln 241 tys. zł. Dofinansowań do wynagrodzeń w firmach wypłacono na kwotę 5 mln 110 tys. zł.

– Dostaliśmy dodatkowe 500 tys. zł na pożyczki – mówi H. Janowska.

 Większość firm z naszego regionu skorzystało już z pomocy rządowej, ale są takie, które kryzysu nie przetrwały. W Żarach na dzień 22.07. było zarejestrowanych 2.509 działalności gospodarczych. Na koniec marca było ich 2.522. W Żaganiu z rejestru firm ubyło 24 przedsiębiorców, jest ich obecnie 1.586.

Za utratę pracy

Oprócz pomocy przyznawanej firmom, o pomoc rządową mogą się starać także bezrobotni. Od miesiąca można składać wnioski o zasiłek solidarnościowy w ZUS-ie. Jest on dla tych, którzy stracili pracę przez koronawirusa. Można starać się o 1 tys. 400 zł przez trzy miesiące.

– Do oddziału ZUS w Zielonej Górze wpłynęło łączne 1500 wniosków o przyznanie zasiłku, także z inspektoratu w Żarach. Łączna kwota wypłat sięgnęła już 1 mln 800 tys. zł – mówi Agata Muchowska, rzecznik prasowa oddziału ZUS w Zielonej Górze.

Napisz komentarz »