REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Ginekologia tylko w Żarach?

Opublikowano 17 lipca 2020, autor: bj, jb

Gdy ważą się losy ginekologii w 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu, Szpital na Wyspie w Żarach szykuje się do uzyskania wyższego stopnia referencyjności. Czy to oznacza koniec oddziału w Żaganiu?

Do tej pory oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy w Szpitalu na Wyspie miały I stopień referencyjności, taki sam jak oddziały w Żaganiu.

Gdy na czas epidemii w Żaganiu utworzono szpital zakaźny, zawieszono działalność wszystkich oddziałów. Po powrocie szpitala do normalnej pracy, w zawieszeniu są tylko ginekologia i położnictwo. Większość personelu znalazła już pracę w innych szpitalach, a oddział ginekologiczny formalnie nazywany jest buforowym. Mają na nim przebywać pacjenci, którym robi się testy na koronawirusa przed planowanymi zabiegami.

W Żaganiu nie brakuje głosów i obaw, że pozostawienie oddziału w zawieszeniu to kolejna próba jego całkowitej likwidacji.

Przyjąć więcej pacjentów

Tymczasem, w Szpitalu na Wyspie w Żarach przygotowują się do poważnych zmian.

– Złożyliśmy już wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia o przyznanie nam wyższego, II stopnia referencyności. Czekamy na opinię NFZ i ich kolejne wytyczne w tej sprawie – potwierdza prezes Jolanta Dankiewicz.

By móc otrzymać drugi stopień, szpital musi m.in. być wyposażony w odpowiedni sprzęt i mieć określoną ilość kadry do pracy.

– Sprzęt, który jest wymagany na takim etapie, już mamy. Konieczne będzie zwiększenie obsady lekarskiej, bo przy II stopniu referencyjności musi być przynajmniej dwóch lekarzy na oddziale. Jeżeli chodzi o ilość pielęgniarek i położnych, to już jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni – tłumaczy prezes. I dodaje: – Jesteśmy na etapie rozmów, ale nie jest to dla nas odległa przyszłość. Chcielibyśmy pracować na wyższym stopniu już od września, października.

Co daje szpitalowi i pacjentom wyższy stopień referencyjności?

– Moglibyśmy przeprowadzać bardziej skomplikowane zabiegi oraz nie odsyłać noworodków urodzonych przed 32 tygodniem ciąży do innego szpitala. Moglibyśmy przyjmować także pacjentki z problemami w przebiegu ciąży. Już robimy rzeczy, zazwyczaj nie wykonywane w szpitalach powiatowych. Doktor Andrzej Baryła w zeszłym roku przeprowadził 100 operacji onkologicznych, a 243 w ogóle. Dla szpitala jest to ważne, ponieważ z I stopniem nie wszystkie procedury, które faktycznie wykonujemy, są refundowane. Dodatkowo, jeżeli będzie nadany II stopień, zwiększymy liczbę łóżek o 5 na ginekologii – wymienia J. Dankiewicz.

Pozytywnie oceniony

Okazuje się, że już 30 czerwca, na spotkaniu u wojewody,  które zwołano na wniosek burmistrza Żagania Andrzeja Katarzyńca w obronie ginekologii w Żaganiu, dyskutowano o planach Szpitala na Wyspie.

– Powyższa sprawa była poruszana w trakcie spotkania w dniu 30.06., podczas którego analizowano stan zabezpieczenia zdrowotnego z zakresu położnictwa i ginekologii oraz neonatologii na terenie powiatów żarskiego i żagańskiego – potwierdza Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody.

Oprócz przedstawicieli obu szpitali opinię w tej sprawie przedstawili wojewódzcy konsultanci ds. neonatologii Jan Mozela oraz ginekologii i położnictwa Jana Skrzypczak.

– Szpital na Wyspie spełnia wszystkie wymogi przewidziane dla szpitala II stopnia. Wskazuje na to liczba operacji, onkologia ginekologiczna, możliwości sprzętowe, lokalowe i kadrowe. Szpital od dawna się do tego przygotowuje. Rozbudowa skrzydła dodatkowo go do tego predysponuje – powiedziała „Regionalnej” J. Skrzypczak.

Oboje konsultanci wysoko ocenili jakość świadczeń medycznych Szpitala na Wyspie i rekomendowali nadanie mu wyższego stopnia.

–  Konsultanci wojewódzcy wskazali, że za zmianą stopnia referencyjności przemawia także duża liczba porodów, które odbywają się w szpitalu, w 2019 r. było ich 863, a także realizacja programu koordynowanej opieki nad ciężarną oraz wdrożenie pilotażowego programu „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym ? Dieta Mamy” – dodaje K. Zieleński. Dla porównania, w żagańskim szpitalu w 2019 roku urodziło się 376 dzieci.

Władze 105. Szpitala Wojskowego w Żarach podkreślają, że trzeba czekać do końca epidemii na decyzje w sprawie przyszłości żagańskiej ginekologii, bo oddział buforowy jest potrzebny. Szpital na Wyspie nie czeka do końca epidemii i chce wyższego stopnia wcześniej. Czy po utworzeniu lepiej wyposażonego oddziału w Żarach będzie jeszcze szansa na powrót ginekologii do Żagania?

Do sprawy wrócimy.

Napisz komentarz »